Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 949
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Stara Kopalnia ma być turystycznym hitem Wałbrzycha

Piątek, 31 października 2014, 17:15
Aktualizacja: 19:17
Autor: PAW
Wałbrzych: Stara Kopalnia ma być turystycznym hitem Wałbrzycha
Fot. PAW
– Nie ma co ukrywać, że inwestycja związana z modernizacją Starej Kopalni jest dla budżetu Wałbrzycha dużym obciążeniem, ale trzeba było to zadanie dokończyć – tłumaczy prezydent Roman Szełemej. – Zależy nam bardzo na promowaniu tego miejsca, które jest wyjątkowe w skali Dolnego Śląska.

Prezydent Szełemej mówi, że Stara Kopalnia to powinno być miejsce, które będzie główną atrakcją Wałbrzycha, ale żeby tak się właśnie stało, należy je bezustannie reklamować.

- Zamek Książ odwiedziło w tym roku blisko 300 tysięcy turystów, dobrze wygląda frekwencja w Aqua Zdroju i mam nadzieję, że Stara Kopalnia będzie miejscem odwiedzanym przez tysiące turystów z Polski i zagranicy – mówi Szełemej.

W 2007 roku szacowano, że stworzenie kompleksu Stara Kopalnia będzie kosztowało niespełna 60 milionów złotych. Dziś prezydent Szełemej mówi o kwocie 100-115 milionów zł.
- Około 60-70 procent prac zostało wykonanych w ramach I etapu – tłumaczy Szełemej. – Jest jeszcze do zrobienia wiele, m.in. obiekty przeróbki mechanicznej, mała bocznica i kilka innych obiektów. Będę rozmawiał z Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatą Omilanowską na temat przyszłości Starej Kopalni, ewentualnego finansowania kolejnych prac.

Samo otwarcie Starej Kopalni jest zaplanowane na 9 listopada. Trwają jeszcze ostatnie prace porządkowe, sadzenie drzew, sprzątanie. Tego dnia o godzinie 11.00 odbędzie się oficjalne otwarcie, w którym wezmą udział m.in. Minister Małgorzata Omilanowska, były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, przedstawiciele lokalnych samorządów, ludzie kultury z Wałbrzycha, a także górnicy.
- Cały czas żywimy nadzieję, że w tej niezwykle ważnej dla Wałbrzycha uroczystości, będzie uczestniczył również prezydent Bronisław Komorowski. Na razie jednak nie jest to jeszcze pewne – mówi Szełemej.

Goście będą mogli zobaczyć efekty kilku lat pracy i poznać specyfikę tego miejsca. Od godziny 14.00 taką możliwość będą za to mieli wszyscy wałbrzyszanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Na ten dzień przygotowano szereg atrakcji – występy muzyczne, występ ZPiT „Wałbrzych”, a gwiazdą wieczoru będzie kultowy zespół TSA, który zagra o godzinie 20.00.
- Koncert w jednej z hal będzie mogło obejrzeć około 600-700 widzów, a reszta będzie go oglądać na wielkim placu na olbrzymim ekranie – zapowiada Roman Szełemej.

Arkadiusz Grudzień z biura promocji UM w Wałbrzychu, poinformował, że zespół TSA wybrali sami mieszkańcy Wałbrzycha, którzy mieli możliwość oddawania głosów na profilu facebooka i spośród 5 zaproponowanych zespołów, wygrało właśnie TSA. Koszt otwarcia to niespełna 50 tysięcy złotych. Anna Żabska tymczasem wytłumaczyła natomiast, dlaczego przysłonięta została ta część obiektów, które nie były objęte modernizacją w I etapie.

- Przysłonięcie tego, co ma dopiero w przyszłości zostać zmodernizowane, nastąpiło ze względów bezpieczeństwa - tłumaczy Anna Żabska. – Pojawiły się nieprawdziwe informacje, że zabrakło nam pieniędzy na dokończenie tego zadania, ale to nieprawda, bowiem te obiekty od samego początku nie znajdowały się w planach remontowych I etapu inwestycji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group