Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 995
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Stawiają na budownictwo

Poniedziałek, 8 czerwca 2020, 7:50
Autor: red
Strzegom: Stawiają na budownictwo
Fot. UM Strzegom
Budowa małych mieszkań o podwyższonym standardzie dla osób mieszkających w trudnych warunkach oraz noclegowni i pomieszczeń tymczasowych dla mieszkańców, którzy nie płacą czynszów – to propozycja naszych władz samorządowych, by poprawić trudną sytuację bytowo – materialną i ograniczyć ubóstwo w gminie Strzegom.

Gmina Strzegom w chwili obecnej realizuje projekt budowy mieszkań komunalnych: 1- i 2-osobowych o podwyższonym standardzie (powierzchnia 26 m kw., hol, aneks kuchenny, łazienka, ogrzewanie elektryczne). Każde mieszkanie będzie miało swoje osobne wejście. Oferta ta jest skierowana do ludzi samotnych, opuszczających dom dziecka, dla mieszkańców, którzy znajdują się na listach mieszkaniowych, gdzie największe zapotrzebowanie to 1- lub 2-osobowe mieszkania.

Pomieszczenia tymczasowe dla niepłacących czynszu

Druga część projektu to noclegownia i pomieszczenia tymczasowe, które są skierowane do tych, którzy systematycznie od lat nie płacą za mieszkania. Zadłużenie za mieszkania w chwili obecnej to prawie 6 mln zł. Osoby, które podpisały ugody i mają zadłużenie, mogą być spokojne, jeśli je realizują. Podobnie jest z tymi mieszkańcami, którzy odpracowują zadłużenie (godzina pracy to 13 zł lub 15 zł). Ci, którzy nie płacą i mają wyroki sądowe bez uprawnienia do lokalu socjalnego, mogą się spodziewać wykwaterowania do noclegowni bądź pomieszczeń tymczasowych. Propozycja ta skierowana jest też do bezdomnych, którym gmina chce pomóc wyjść z bezdomności. W noclegowni będzie pralnia, natryski, toalety, jadalnia i świetlica. W obiekcie tym będzie także filia Ośrodka Pomocy Społecznej, która będzie prowadzić swoją działalność, a także służyć osobom starszym.

Realizacja w przyszłym roku

- Gmina planuje już w listopadzie złożyć wniosek o granty do Banku Gospodarki Krajowej na budowę tych obiektów. Jest już lokalizacja i gotowa koncepcja. Przy dobrych wiatrach realizacja nastąpi w przyszłym roku - w pierwszej kolejności będą to pomieszczenia tymczasowe i noclegownia - podkreśla burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.

pomieszczenie tymczasowe - pomieszczenie nadające się do zamieszkania, posiadające dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do toalety, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem, oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania, niezawilgocone przegrody budowlane oraz zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków, zapewniające co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę i w miarę możności znajdujące się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane;

Kwota rzędu 6,2 mln zł to zadłużenia za mieszkania, komórki, ogródki i garaże. Rekordzistka ma zadłużenie 120 tys. zł i dopomina się godnych warunków życia. Jest zdrowa, nie płaci - bo nie. Wypowiedzenia dla osób zalegających z czynszami jeszcze w tym miesiącu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group