Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 988
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: STOP przemocy w rodzinie

Środa, 17 grudnia 2014, 8:27
Aktualizacja: 11:09
Autor: red.
Strzegom: STOP przemocy w rodzinie
Fot. użyczone
Doświadczasz przemocy ze strony najbliższych? Nie pozwól na to! A może znasz rodzinę, w której dochodzi do przemocy? Nie przechodź obojętnie. Zrób pierwszy krok! Skorzystaj z procedury niebieskiej karty.

Zespół Interdyscyplinarny ds. rozwiązywania problemów przemocy w rodzinie obecnej kadencji powołano 4 czerwca br. Jest to grupa profesjonalistów, w skład której wchodzą: komendant Komisariatu Policji w Strzegomiu, pełnomocnik Strzegomskiego Centrum Medyczno - Diagnostycznego w Strzegomiu, kurator rodzinny Sądu Rejonowego w Świdnicy, 2 kuratorów dla dorosłych Sądu Rejonowego w Świdnicy, członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przewodnicząca Środowiskowego Klubu Młodzieżowego przy Kole Przyjaciół Dzieci w Strzegomiu, pedagog PSP Nr 2 w Strzegomiu oraz 2 pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu. Wszyscy wykonują swoją pracę społecznie. – Problem przemocy występuje na terenie całej gminy Strzegom. Statystyki z roku na rok pokazują, że to zjawisko jest coraz częstsze – podkreśla Maria Wojnowska, przewodnicząca zespołu. – W naszym zespole diagnozujemy problem przemocy, podejmujemy działania i interwencje w środowisku zagrożonym przemocą oraz monitorujemy zachowania sprawcy – dodaje. - W przypadku uzasadnionego przypuszczenia stosowania przemocy w rodzinie następuje wszczęcie procedury „Niebieska Karta”. Ogółem od 2012 r. wszczęto 111 takich procedur. W 2012 r. – 24, w 2013 r. – 35, a w obecnym (do 10 grudnia br.) – 52. Ogółem zakończono 48 procedur „NK” – informuje Irena Kołdacha, sekretarz Zespołu Interdyscyplinarnego w Strzegomiu. Osobami doznającymi przemocy w rodzinie są głównie kobiety, w rodzinach przemocowych przeważnie występuje też problem alkoholowy. Procedury „NK” dotyczące poszczególnych rodzin prowadzone są przez grupy robocze składające się z dzielnicowego, pracownika socjalnego z danego rejonu, sekretarza Zespołu Interdyscyplinarnego i w razie potrzeby pedagoga szkolnego, kuratora bądź innej osoby zaproszonej.

O tym, że jest to zjawisko niepokojące, świadczy fakt, że tylko w dniach 8-9 grudnia br. w gminie Strzegom zatrzymano 3 sprawców przemocy nad swoimi bliskimi. – Na szczęście do tej pory nie było zabójstwa w naszej gminie, były natomiast przypadki przemocy dokonywanej przez nieletnich – zaznacza komendant KP w Strzegomiu, Andrzej Dobies. – Wydaliśmy wojnę tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób nękają swoich bliskich – dodaje komendant.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group