Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 537
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Straszne „Fanaberie”

Czwartek, 3 grudnia 2015, 6:50
Autor: opr.red.
Świebodzice: Straszne „Fanaberie”
Fot. www.powiat.swidnica.pl
Już po raz trzynasty młodzież LO w Świebodzicach uczestniczyła w „Fanaberiach Teatralnych” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Jest to jedna z najgłośniejszych teatralnych imprez na Dolnym Śląsku– przegląd sztuk z całej Polski, dobranych według klucza tematycznego, a jednocześnie znaczących, wybitnych i nagradzanych na najważniejszych festiwalach.

Od 20.11 do 26.11 oglądaliśmy 10 spektakli pod hasłem „STRASZNY TEATR”. Organizatorzy XIII edycji postawili przed publicznością pytania: Czego się boi człowiek u progu XXI wieku? Przerażają nas horrory i trupy chowające się w szafie, a może bardziej postępująca cywilizacja? Przez siedem festiwalowych wieczorów próbowaliśmy znaleźć na nie odpowiedź lub oswoić nasze lęki w obejrzanych sztukach, spotkaniach z twórcami, aktorami, a także z psychologiem i pracownikami policji i straży miejskiej, w moderowanych dyskusjach i kuluarowych rozmowach. Obok spektakli z gatunku klasycznego horroru, groteski makabrycznej, baśni, teatru absurdu pojawiły się też koncerty „pełne grozy".

Młodzi widzowie z euforią przyjęli performance psychoromantyczny „Wieszcze niespokojne”- aktorów rapujących teksty pierwszego polskiego MC pt. „Mickiewicz Live”. Oglądaliśmy też gwiazdy- J. Szczepkowską, J. Jankowską- Cieślak, K. Gorczycę, W. Kalarusa. W czasie Festiwalu działał PUNKT POBORU STRACHU, gdzie gromadziliśmy lęki, które na zakończenie umieściliśmy w KAPSULE STRACHU i zakopaliśmy. Odbył się też szereg imprez towarzyszących, takich jak STRASZNE DISCO, wyjście na miasto w ZOMBIE WALK, nocna przechadzka po Teatrze w ramach akcji PRZYJDŹ, JEŚLI SIĘ NIE BOISZ!, GABINET STRACHU oraz prezentacja w STRASZNYM KINIE najgorszego horroru świata. Ostatniego dnia widzowie wręczyli swoją nagrodę – FANABERIĘ PUBLICZNOŚCI- dla najlepszego spektaklu. Otrzymał ją Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy za sztukę „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł”. W tegorocznych fanaberiach wzięło udział ponad stu uczniów LO.

Tradycyjnie już w szkole został ogłoszony pofestiwalowy konkurs na plakat i recenzję z obejrzanych sztuk. To krzepiący fakt, że w czasach łatwej rozrywki filmów klasy B młodzi ludzie znajdują w sobie potrzebę głębszej refleksji i obcowania z niekoniecznie łatwym i przyjemnym medium, jakim jest teatr.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group