Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 826
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Torgau: Strażacy ekstremalnie

Niedziela, 4 sierpnia 2013, 14:58
Aktualizacja: 15:01
Autor: red.
Torgau: Strażacy ekstremalnie
Fot. UM Strzegom
Grupa 20 strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Strzegom uczestniczyła w ćwiczeniach w komorze dymowej w niemieckim mieście partnerskim – Torgau w Saksonii. Wyjazd odbył się w dniach 12–13 lipca.

Wśród strażaków byli przedstawiciele: OSP Strzegom, OSP Olszany, OSP Stanowice, OSP Goczałków i OSP Żelazów. - Celem wyjazdu było szkolenie członków OSP w komorze dymowej, nabycie umiejętności obsługi aparatów ochrony dróg oddechowych oraz nabycie umiejętności udzielania pomocy potrzebującym znajdującym się w obiektach i dużym zadymieniu - wyjaśnia Ryszard Wikliński, komendant gminny zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego ZOSP RP w Strzegomiu. - Każdy ćwiczący był monitorowany systemowo pod względem oddechu, obciążenia ciała i obciążenia psychicznego. Strażak wykonywał ćwiczenia w pełnym umundurowaniu bojowym oraz w aparatach ochrony dróg oddechowych. Ćwiczenia poprzedzały i kończyły kontrolne badania lekarskie każdego strażaka kierowanego do komory tj. badanie pulsu, ciśnienia, oddechu, wysiłkowe - dopowiada Ryszard Wikliński.

Dodajmy, że komora dymowa to specjalne pomieszczenie, w którym panują specyficzne warunki tj. brak widoczności, zadymienie, ograniczona przestrzeń, podwyższona temperatura i hałas. Dużym utrudnieniem jest skomplikowany przestrzenny układ komunikacji poziomej i pionowej. Na Dolnym Śląsku - dokładniej we Wrocławiu, znajduje się tylko jedna taka komora, w dodatku objazdowa, jednak ze względu na jej awaryjność nie jest tak często używana. Z kolei w Torgau komora dymowa ma charakter stacjonarny i bez problemów można było z niej skorzystać. Po zakończeniu szkolenia strażacy gminy Strzegom otrzymali certyfikaty ukończenia kursu.

- Staramy się, aby ten dokument był honorowany przez Państwową Straż Pożarną i uprawniał do posługiwania się aparatem ochrony dróg oddechowych - mówi Urszula Olszewska, prezes zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego ZOSP RP w Strzegomiu. - Wielu naszych strażaków do tej pory nie uczestniczyło w działaniach ratunkowych z tym aparatem. Na wyposażeniu jednostek OSP gminy Strzegom znajduje się aktualnie 26 takich aparatów, najwięcej w powiecie świdnickim - dodaje prezes oddziału. Wyjazd naszych strażaków był możliwy dzięki bardzo dobrej współpracy ze swoimi odpowiednikami z Torgau. - Chcielibyśmy serdecznie podziękować Reinerowi Reimannowi, komendantowi Straży Pożarnej w Torgau za umożliwienie nam wyjazdu do miasta partnerskiego. Już wkrótce tj. 17 sierpnia kolejna grupa strażaków będzie mogła uczestniczyć w tych bardzo ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa naszych mieszkańców szkoleniach - podsumowują Urszula Olszewska i Ryszard Wikliński.

(Tomasz Wanecki)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group