Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 964
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Strzegomianie świętowali 3 Maja

Sobota, 5 maja 2018, 15:29
Autor: red
Strzegom: Strzegomianie świętowali 3 Maja
Fot. UM Strzegom
Tegoroczne uroczystości związane z obchodami 227. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja w Strzegomiu przeszły już do historii. Było to wyjątkowe wydarzenie patriotyczne, które zgromadziło wielu mieszkańców naszego miasta i zaproszonych gości.

Obchody zainaugurowała uroczysta msza św., którą w koście pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel odprawił biskup pomocniczy diecezji świdnickiej - Adam Bałabuch. Okolicznościowe nabożeństwo - w asyście honorowej 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia - nasycone było elementami patriotycznymi i modlitwą w intencji naszej ojczyzny. We mszy św. wzięły udział m. in.: władze naszego miasta, przedstawiciele organizacji społecznych, politycznych i stowarzyszeń oraz delegacje uczniów ze szkół z terenu gminy Strzegom wraz z pocztami sztandarowymi. Obecność tych ostatnich to dowód na to, że młode pokolenie rozumie, czym jest patriotyzm, a swoją postawą pokazuje, że Polska jest dla nich ważna.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy obchodów udali się ulicami Strzegomia na skwer przy pomniku 1050. rocznicy Chrztu Polski, gdzie odbyła się druga część czwartkowych uroczystości. Rozpoczęto je od odśpiewania hymnu państwowego i wciągnięcia flagi państwowej na maszt. W swoim przemówieniu burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta przypomniał znaczenie konstytucji w życiu narodu oraz każdego człowieka. Jednym z ważniejszych akcentów było odczytanie poruszającego Apelu Poległych przez oficera 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia oraz niezwykle efektowna salwa honorowa. Następnie poszczególne delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem.

Ostatnia część majowych uroczystości odbyła się w parku miejskim przy ul. Krótkiej. Atrakcji nie brakowało. Było grillowanie kiełbasek przez władze Strzegomia, podczas którego można było wesprzeć leczenie mieszkanki wsi Olszany, Oli. Mieszkańcy chętnie pomagali. Każdy mógł także odwiedzić wioskę indiańską i przejechać się na kucyku. Na najmłodszych czekały kule wodne, dmuchane zamki, trampoliny, skocznie. Starsi natomiast mogli spróbować swoich sił na strzelnicy. Dla dzieci przygotowano konkursy z nagrodami, w których chętnie brały udział. Radości i śmiechu było co niemiara. Na scenie zaprezentowały się zespoły Ślad i Beetwen. W dobry nastrój wprowadziło wszystkich show w stylu country. Dzięki temu publiczność mogła poczuć się jak na Dzikim Zachodzie. Strzegomianie śpiewali wraz z artystami. Nie mogło zabraknąć również prezentacji artystycznych sekcji Strzegomskiego Centrum Kultury. Było wesoło i energetycznie. Panowała radosna, biesiadna atmosfera. Tego dnia park odwiedziło wiele rodzin z dziećmi.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group