Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 573
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegomianie z wizytą w Torgau

Wiadomości: Region - Strzegom
Poniedziałek, 21 grudnia 2009, 8:31
Aktualizacja: 8:33
Autor: UMiGS, opr. MaS
Fot. UMiGS
Strzegomska delegacja odwiedziła miasto partnerskie Torgau w Niemczech. Podczas wspólnych rozmów poruszono wiele kluczowych dla wzajemnej współpracy tematów.

Do Torgau pojechali: burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, naczelnik wydziału oświaty, kultury i sportu Urszula Podsiadły-Szubert, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury Wioletta Urban, wicedyrektor Gimnazjum nr 2 Mirosława Markiewicz, prezes Zarządu Miejskiego-Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych Urszula Olszewska, radni Piotr Szmidt i Marian Góra oraz inspektor ds. współpracy z zagranicą Agnieszka Przedzinkowska.

Delegaci podkreślają, że bardzo ciekawym pomysłem była praca w grupach, podczas której omawiali główne kierunki dalszej współpracy. Jednym z nich jest współpraca szkół – Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu oraz Gimnazjum w Torgau. – Do końca marca 2010 r. dyrektorzy obu placówek powinni wypracować najbardziej przez nich oczekiwany model współpracy, który omówią podczas wizyty przedstawicieli strzegomskiego Gimnazjum w Torgau, zaplanowanej na przyszły rok – mówi Urszula Podsiadły-Szubert.

Ważną sprawą jest również organizacja II Obozu Językowo-Internetowego, który w zeszłym roku, z inicjatywy burmistrza Lecha Markiewicza, odbył się w Strzegomiu. W 2010 r. organizatorem tego przedsięwzięcia, które zostanie wzbogacone o prezentacje elementów kultury narodowej, tradycji i kulinariów, będzie Torgau. Ciekawym pomysłem jest również zaproszenie grup rockowych z Torgau na występy, które odbędą się w Strzegomskim Centrum Kultury.

Podczas wizyty dużo czasu poświęcono także omówieniu współpracy między młodzieżówkami Ochotniczych Straży Pożarnych. Już w kwietniu strzegomscy ochotnicy będą mieli okazję poćwiczyć w komorze dymnej, która znajduje się w Torgau oraz wziąć udział w obozie młodzieżowym, rozpoczynającym się w lipcu. To jednak nie wszystko, ponieważ we wrześniu strażacy będą mogli opowiedzieć o swojej pracy gościom z Torgau.

Delegacja miała również okazję wziąć udział w otwarciu Jarmarku Bożonarodzeniowego, zwiedzić miasto oraz stadninę koni w Graditz. Nadburmistrz Andrea Staude zaprosiła także burmistrza Strzegomia do odwiedzenia miejskiego szpitala.

– Pani Nadburmistrz Andrea Staude wraz ze swoimi pracownikami przyjęła nas bardzo ciepło i serdecznie. Myślę, że wypracowany wspólnie model dalszej współpracy zaowocuje wieloma interesującymi przedsięwzięciami. Jestem bardzo zadowolony, że Obóz Językowo-Internetowy budzi coraz większe zainteresowanie, a współpraca między dwoma Gimnazjami – ze Strzegomia i Torgau ma szansę powodzenia. Cieszę się również, że tak dobrze porozumiewają się ze sobą członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych. Dziękuję naszym niemieckim partnerom za to, że są otwarci na propozycje oraz, że sami inspirują nas do nowych działań – podkreśla burmistrz Markiewicz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group