Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 967
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Subiektywnego przeglądu wydarzeń świdniczki ciąg dalszy

Niedziela, 1 stycznia 2012, 10:48
Aktualizacja: 17:13
Autor: Ika
Świdnica: Subiektywnego przeglądu wydarzeń świdniczki ciąg dalszy
Fot. red
Dzisiaj przedstawiamy Państwu drugą część przeglądu wydarzeń, które miały miejsce w naszym mieście bądź jego okolicach.

Lipiec:

Zostali pobici na Dniach Świdnicy, a ochrona im nie pomogła- Trójka świdniczan została pobita na terenie byłego boiska przy ulicy Parkowej ostatniego dnia święta naszego miasta. Do zdarzenia doszło przy bramie wejściowej. Zdaniem poszkodowanych, ochrona mimo, że całe zajście widziała, nie zareagowała.- Podeszłam do ochroniarza, prosząc o pomoc. Nawet słowem się do mnie nie odezwał, a pozostali tylko patrzyli – relacjonuje jedna z poszkodowanych, świdniczanka Agata. Do pobicia doszło w niedzielę około godziny 22.30, po zakończeniu koncertów. – Byliśmy na imprezie we czwórkę. Na chwilę się rozdzieliliśmy. Kiedy po dwóch – trzech minutach podeszliśmy z dziewczyną pod karuzelę do naszych znajomych, tam zaczęły się przepychanki. Zaatakowała nas grupka młodych chłopaków. Pięciu zaczęło bić mnie, pięciu kolegę – wyjaśnia Tomek. – W pewnym momencie przewróciłem się, a oni zaczęli mnie kopać.

Vivat Małgośka – plac Małgorzaty oficjalnie otwarty- Upominki dla mieszkańców, oficjalne uruchomienie dwóch zamontowanych na placu fontann, mnóstwo atrakcji dla najmłodszych świdniczan i specjalne wyróżnienia dla wszystkich Małgosiek. Świdniczanie wczoraj oficjalnie otworzyli plac Świętej Małgorzaty.
Po trwającym blisko dwa lata całkowitym remoncie i przebudowie placu Świętej Małgorzaty wczoraj rodzinnym festynem oficjalnie otwarto plac

Świdnica będzie miała małą obwodnicę-– O budowę obwodnicy zabiegaliśmy od lat u kolejnych władz województwa. Cieszę się, że nasze marzenia powoli stają się faktem i zapadła decyzja o realizacji tej inwestycji. To dobra wiadomość dla mieszkańców Świdnicy. W imieniu świdniczan oraz moim własnym składam podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w doprowadzenie do tego szczęśliwego finału – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, który wraz ze świdnickim starostą, Zygmuntem Worsą uczestniczył w spotkaniu we Wrocławiu.

Tajemniczy nekrolog- na tablicy ogłoszeń przy ulicy Zamenhofa zawisł tajemniczy nekrolog.
Wykonany został własnoręcznie. W treści podpisana pod nim mieszkanka Świdnicy informuje o tym, że miasto wydało na nią wyrok. Nie wiadomo, czy tajemniczy nekrolog to zwykły żart, czy krzyk rozpaczy świdniczanki.

Sierpień:

Spłonęła fabryka - 6 jednostek straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia hali produkcyjnej przy ulicy Fabrycznej. Zgłoszenie o pojawieniu się ognia straż otrzymała przed godziną 15.
Zniszczeniu uległo całe wyposażenie hali. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jedno z łożysk taśmociągu uległo zatarciu co mogło wywołać ogień. Nikt w pożarze nie ucierpiał, jedynie kolosalne szkody materialne poniósł właściciel hali, nie wiadomo czy była ubezpieczona.

Powiat wyemitował pierwsze obligacje- W kwietniu. Rada Powiatu Świdnickiego podjęła decyzję o emisji obligacji z 3–letnią karencją spłaty.Wyemitowano już kilka serii obligacji na kwotę nieco ponad 34 mln zł.Obligacje mają dać w sumie 56 milionów 720 tysięcy złotych na pokrycie prawie całości z dotychczasowego zadłużenia powiatu.Emisję obsługuje wyłoniony w przetargu Nordea Bank Polski SA.

Platforma puka od drzwi do drzwi- Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Robert Jagła z grupą młodzieży
rozpoczął spotkania z mieszkańcami miasta Świdnica. - Rozdano pierwsze egzemplarze materiału informacyjnego, ilustrującego zmiany, jakie zaszły w Polsce, a przede wszystkim w naszym regionie w ostatnich latach – informuje Robert Jagła. Akcja ta będzie kontynuowana w Polsce przez cały sierpień i początek września.

Szkoła Specjalna już gotowa- Od 1 września uczniowie świdnickiej Szkoły Specjalnej zasiądą w nowych ławach szkolnych. Nowoczesny budynek, przystosowany dla uczniów niepełnosprawnych jest już gotowy.
Dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego, 31 sierpnia budynek zostanie oficjalnie oddany od użytku.
W uroczystościach otwarcia wezmą udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Świdnicy,
nauczyciele, ale przede wszystkim rodzice i uczniowie szkoły.

Lotte jednak zainwestuje w Świdnicy- Firma LOTTE, japoński gigant, podjęła decyzję o zainwestowaniu w Świdnicy. Wybuduje fabryki, w których będą produkowane słodycze.Zakłady zlokalizowane na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest–Park” mogą zatrudnić nawet kilkaset osób.

Wrzesień

Żłobek płatny od godziny- Na sesji Rady Miejskiej Świdnica radni zdecydowali o zniesieniu stałej opłaty za pobyt dziecka w żłobku miejskim. Od października opłaty za żłobek będą rozliczane w systemie godzinowym.

Odeszła Pionierka – Cześć Jej pamięci- W piątek w wieku 96 odeszła Idalia Jarzyna,wdowa po Franciszku Jarzynie, pionierka Ziemi Świdnickiej i jedna z założycielek Towarzystwa Miłośników Ziemi Świdnickiej, aktorka i polonistka. Wielka świdniczanka.

Pijani rodzice opiekowali się dzieckiem- Pod ich opieką przebywała dwuletnia córeczka. Ojciec miał dwa promile alkoholu we krwi, matka prawie promil.O sytuacji świdnicką komendę policji poinformowali zaniepokojeni sąsiedzi.
Zdarzenie miało miejsce w piątek 2 września na osiedlu Młodych.Pijani rodzice, którzy opiekowali się dwulatką odpowiedzą przed Sądem Rodzinnym.

10 lat Kościoła Pokoju na liście UNESCO- - Kościół Pokoju to niekwestionowana atrakcja turystyczna Świdnicy.
Od lat przyciąga do naszego miasta gości z najdalszych zakątków Polski i nie tylko. Dla parafii i dla miasta to ważne, że kościół znalazł się na liście UNESCO obok innych najpiękniejszych miejsc na świecie – mówi prezydent Wojciech Murdzek.

Październik

Zbigniew Ziobro w Świdnicy i w Wałbrzychu- Bogdan Święczkowski, lider listy Prawa i Sprawiedliwości
w okręgu wałbrzysko–świdnickim zaprasza na spotkania ze Zbigniewem Ziobro.

Serce dla organizacji w centrum miasta-Kilkadziesiąt świdnickich organizacji pozarządowych działających na rzecz miasta i jego mieszkańców od dziś ma swoje miejsce w samych sercu miasta. Na przeciw placu Jana Pawła II w odnowionym budynku przy ulicy Długiej 33 oficjalnie dziś otwarto Sudeckie Centrum Organizacji Pozarządowych.

Dyrektor pogotowia odwołany- Zarząd Powiatu na dzisiejszym posiedzeniu zdecydował o odwołaniu z funkcji dotychczasowego dyrektora SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy – Zbigniewa Kołodziejczyka. Powodem tej decyzji jest prawomocny wyrok, o którym dyrektor nie powiadomił Zarządu Powiatu. Obowiązki Zbigniewa Kołodziejczyka przejmie jego zastępca – Tomasz Derej. Zmiany te w żadnym stopniu nie wpłyną na pracę pogotowia.

Latawiec oceniony bardzo wysoko, ranking szpitali 2011- Po raz kolejny dziennik „Rzeczpospolita” oraz Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia ogłosiły ranking szpitali. W klasyfikacji wzięły udział 234 placówki z całej Polski. Jury oceniało między innymi: warunki w salach operacyjnych i szpitalnych, poziom wykształcenia kadry, a nawet rozsądne zarządzanie antybiotykami.Za najlepszą placówkę w województwie dolnośląskim
uznano:Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej z siedzibą przy ul. Leśnej 27-29 w Świdnicy (ósmy w kraju)

Zasłabł i zmarł podczas policyjnej interwencji- Świdniccy funkcjonariusze policji otrzymali w godzinach wieczornych zgłoszenie, że po Zarzeczu chodzi agresywny półnagi mężczyzna. Blisko 30–letni mężczyzna zasłabł w radiowozie i pomimo reanimacji zmarł.Pierwszej pomocy udzielali początkowo policjanci, którzy następnie wezwali pogotowie.
Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz pogotowia po kilkudziesięciu minutach stwierdził zgon
Listopad

Wypadek w okolicy cmentarza- 51–letnia kobieta wjechała swoim Fordem Ka w przystanek autobusowy przy al. Brzozowej. Kilka osób zostało poszkodowanych i trafiło do szpitala.Do wypadku doszło po godzinie 9.00 rano w okolicach cmentarza.W wyniku uderzenia, trzy osoby trafiły do szpitala. Kierująca była trzeźwa.

Bogdan Święczkowski poza Sejmem- Sąd Najwyższy ostatecznie rozstrzygnął spór czy prokurator
w stanie spoczynku może być posłem.Startujący z listy Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Święczkowski nie będzie w Sejmie. Ostateczną decyzję podjął Sąd Najwyższy, który nie podzielił w tej sprawie poglądów niedoszłego posła,
a rację przyznał marszałkowi Sejmu Grzegorzowi Schetynie, który na odchodne wygasił mandat posła – elekta.

Strzelanina pod aresztem śledczym w Świdnicy?-  o 10 rano pod aresztem śledczym w Świdnicy
napadnięto na konwój przewożący więźnia.Ćwiczenia bo o nich mowa zmobilizowały wszystkie służby miejskie:
Pogotowie Ratunkowe, Policję, Straż Miejską, Służbę Więzienną, Straż Pożarną.

Pijany kierowca usłyszał zarzuty- W sobotę na Osiedlu Młodych pijany kierowca potrącił dwoje nastolatków.
19 listopada na skrzyżowaniu ulic Marcinkowskiego, Riedla i Słobódzkiego (Osiedle Młodych) w
jechał rozpędzony Ford Mondeo, który potrącił na przejściu dla pieszych dwoje nastolatków.
Siła, z jaką auto uderzyło w dzieci, była tak duża, że oboje odnieśli poważne obrażenia. Janowi Ś. postawiono zarzutyspowodowania wypadku po spożyciu alkoholu, doprowadzenie do ciężkich obrażeń,
ucieczki z miejsca zdarzenia i nieudzielenia pomocy. Prowadził auto z 1,92 promila w organizmie.
Za czyny popełnione grozi mu nawet 12 lat więzienia.

Po premierze – "Romanse i papierosy" porwały świdnicką publiczność- Komplet widzów powitał aktorów
naturszczyków podczas spektaklu: „Romanse i papierosy”.Było śmiesznie, ale było też gorzko. Dopracowane szczegóły, pasja, z jakimi aktorzy grali i wdzięczna widownia zwiastowało sukces od pierwszych minut sztuki.
Sztukę można jeszcze zobaczyć w styczniu

Grudzień

Wojciech Murdzek wśród najlepszych samorządowców- W jubileuszowej 5. edycji konkursu Innowator,
prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek znalazł się w finałowym gronie najlepiej ocenionych
polskich samorządowców.

Świdnicki finał Szlachetnej Paczki już za nami- ponad trzydzieści rodzin ze Świdnicy odwiedzili wolontariusze dostarczając potrzebującym kilkadziesiąt paczek.W magazynie przy ul. Długiej już od samego rana zaczęli pojawiać się darczyńcy z paczkami dla potrzebujących. Do ponad 30 rodzin rozwieziono kilkadziesiąt prezentów w,
których oprócz środków czystości i żywności były sprzęty gospodarstwa domowego, artykuły szkolne,
odzież, obuwie, komputery.

Bombka na miarę Rekordu Guinnessa stanęła dziś na świdnickim rynku- Jest wysoka na 3 metry. Waży ponad 14 ton. Taką nietypową bombkę choinkową ustawiono dziś na świdnickim rynku.Wyjątkową ozdobę zaprojektowała artystka Ewa Solima. Bombka została już zgłoszona do Księgi Rekordów Guinessa. - Chciałam pokazać, że do tej pory kojarzący się z szaraością granit może wyglądać zupełnie inaczej. Może być wielobrawny, kolorowy, połączony z metaloplastyką. Nasza bombka zawiera życzenia w kilku językach, ale też kamienie półszlachetne z różnych stron świata. Wykończona została elementami z metalu. Różnorodność składników dodaje jej kunsztu- mówi Ewa Solima.

Wyskoczyli przez okno- Wczoraj w godzinach wieczornych na Osiedlu Młodych wydarzył się wypadek.
Dwóch młodych mężczyzn, braci wyskoczyło z okna na czwartym piętrze.W stanie cięzkim zostali przewiezieni do wałbrzyskiego szpitala. Okoliczności zdarzenia wyjaśni prowadzone przez policję śledztwo.
Szpital nie udziela informacji w jakim stanie w tej chwili znajdują się pacjenci

Śląska z nową nawierzchnią i mostem, Westerplatte z rondem - Zakończyły się długo oczekiwane prace kompleksowe przy przebudowie ulicy Śląskiej wraz z mostem i budową ronda przy Westerplatte.
Oficjalnie otwarto zmodernizowane drogi. Całość prac trwała równo rok. Nowa droga to ważny odcinek, który ułatwia min. dojazd do centrum sportowego przy ulicy Śląskiej wraz z lodowiskiem a w przyszłości parku wodnego. Na realizację tej inwestycji miasto otrzymało dofinansowanie z programu tzw. „schetynówek”. Prace przy Śląskiej zrealizowało Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów natomiast przebudowę mostu firma „BUD BAU” z Opola.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group