Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 912
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: „Super Główka 2012”

Środa, 21 listopada 2012, 11:13
Aktualizacja: 11:16
Autor: red.
Świdnica: „Super Główka 2012”
Fot. użyczone
Wśród uczniów edukacji wczesnoszkolnej coraz więcej znawców przyrody i sprzymierzeńców ochrony przyrody. Dzieci dostrzegają i rozumieją zależności między człowiekiem i przyrodą, czują się odpowiedzialne za stan środowiska przyrodniczego i wiedzą, jak o nie dbać, by przyroda służyła nam wszystkim długo. 15 listopada w Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy odbył się VI Międzyszkolny Interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy Klas Trzecich „Super Główka”, który wśród szkół od sześciu lat cieszy się dużą popularnością.

Nosił on tytuł: „Przyroda Polski”. Organizatorkami konkursu były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Elżbieta Rasiewicz i Beata Winnicka Hul, a uczestniczyli w nim najlepsi uczniowie klas trzecich szkół świdnickich i gminy Świdnica.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 10 dwuosobowych drużyn z następujących szkół:
• Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy
• Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy
• Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy
• Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy
• Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy
• Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy
• Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej
• Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej
• Szkoła Podstawowa w Grodziszczu
• Szkoła Podstawowa w Pszennie

Najważniejszymi celami konkursu była popularyzacja wiedzy o różnorodności gatunkowej zwierząt
i roślin w Polsce, formach i sposobach ochrony przyrody, wdrażanie dzieci do działań proekologicznych
i kształtowanie emocjonalnej więzi z przyrodą. Zadania konkursowe zostały tak ułożone, aby rozwijały zainteresowania uczniów klas młodszych różnymi dyscyplinami wiedzy, wdrażały do samodzielnego korzystania z różnorodnych źródeł informacji, kształtowały umiejętności praktycznego stosowania wiedzy, a także doskonaliły umiejętność współdziałania w zespole.

Uczniowie w trakcie rywalizacji musieli rozwiązać 7 zadań, tematycznie związanych z pięknem i bogactwem przyrody Polski. Rozpoznawali parki narodowe, które musieli umiejscowić na mapie Polski, odgadywali nazwy chronionych roślin i zwierząt, układali regulamin ekoturysty oraz rozwiązywali krzyżówkę, wykazując się znajomością zagadnień dotyczących przyrody i jej ochrony. Prezentowali także umiejętność czytania ze zrozumieniem legendy o mikołajku nadmorskim i sprawność w zakresie obliczeń matematycznych.

Po zmaganiach konkursowych na dzieci czekała niespodzianka – spotkanie z pracownicą Nadleśnictwa Świdnica, która przygotowała dla dzieci ciekawą prelekcję i prezentację o przyrodzie naszego pięknego kraju. Największą atrakcją były żywe nietoperze towarzyszące tej niecodziennej lekcji ekologii. Uczniowie sami sprawdzili, jak wyglądają nietoperze i dowiedzieli się gdzie one mieszkają oraz usłyszeli kilka ciekawostek z życia tych latających ssaków.

Rozwiązywanie zadań konkursowych dostarczyło dzieciom wiele emocji, radości i satysfakcji a także pozwoliło na uzupełnienie wiedzy o polskiej przyrodzie.

Komisja konkursowa po sprawdzeniu 9 zestawów zadań konkursowych przyznała następujące nagrody zespołowe:
• I miejsce – Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej, którą reprezentowali uczniowie Maciej Kolasa i Krystian Górecki. Uczniów do konkursu przygotowywała nauczycielka Małgorzata Kozakow.
• II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy , którą reprezentowali uczniowie: Alicja Wójciak i Bartosz Twardzicki . Zawodnicy zostali przygotowani przez nauczycielki – Lillę Gil i Edyta Kruk
• III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy, reprezentowana przez Izabelę Burska i Hannę Karwowską, których do konkursu przygotowały nauczycielki Urszula Tympalska i Jolanta Danieliszyn.

Szkołę Podstawową numer 6 w Świdnicy reprezentowali – uczniowie Joanna Cichocka i Wiktoria Gołuch. Sponsorem konkursu był Urząd Miasta w Świdnicy i Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy. Wyróżnieni laureaci otrzymali dyplomy imienne, książki popularyzujące wiedzę o przyrodzie Polski i jej ochronie, oraz globusy. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono pamiątkowe dyplomy imienne oraz książki o przyrodzie naszego kraju. Opiekunowie uczniów otrzymali dyplomy – podziękowania za trud włożony w przygotowanie zawodników.

Dla uczestników konkursu oraz ich opiekunów został przygotowany słodki poczęstunek. Cieszymy się, że dzieci dostrzegają piękno ojczystej przyrody, a jednocześnie rozumieją, jak bardzo złożony i fascynujący jest świat wokół nas. Warto uświadamiać najmłodszym, że wszyscy musimy dbać o nasze środowisko, bo przecież od niego zależy nasze życie, zdrowie i nasze nastroje na co dzień.

(SP 6)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group