Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 515
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Wtorek, 7 maja 2013, 14:25
Aktualizacja: 14:27
Autor: red.
Dolny Śląsk: Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Fot. archiwum
Tematem przewodnim tegorocznych obchodów, które mają miejsce w dniach 6 – 13 maja 2013 r., jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego – zwłaszcza pieszych. Jak się okazuje, dużą grupę ryzyka stanowią również rowerzyści.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu aktywnie włączyli się w te obchody, realizując działania profilaktyczne, podkreślające najistotniejsze elementy mające wpływ na ograniczenie liczby wypadków z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego.

Na terenie województwa dolnośląskiego w 2012 roku piesi byli sprawcami 260 wypadków, co stanowi 8% ogółu tego typu zdarzeń, natomiast rowerzyści spowodowali 131 wypadków, co stanowi 4% ogółu tego typu zdarzeń. Najczęstszymi błędami pieszych, które są przyczynami wypadków są:

• nieostrożne wejście na jezdnie przed jadącym pojazdem – 132 wypadki
• nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu, przeszkody – 38 wypadków
• wejście na jezdnie przy czerwonym świetle – 35 wypadków
• przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym – 29 wypadków

Jeżeli chodzi o niechronionych uczestników ruchu drogowego, jako ofiary wypadków, to wśród nich piesi stanowią liczną, bo aż 20% grupę. Wynika to z dużego udziału potrąceń w ogólnej liczbie wypadków - 25% oraz tego, że w relacji pojazd – pieszy, ten ostatni jest narażony na znacznie większe niż kierujący niebezpieczeństwo. Rowerzyści również stanowią duży odsetek w ogólnej liczbie ofiar wypadków. Najbardziej poszkodowani są kierujący samochodami osobowymi - 31% ogółu ofiar, a zaraz za nimi są właśnie kierujący rowerami – 9 % ogółu ofiar.

Policja aktywnie włączyła się w tegoroczne obchody z działaniami profilaktycznymi, podkreślając najistotniejsze elementy, mające wpływ na ograniczenie liczby wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Przy współpracy z redakcją wrocławskiego oddziału tygodnika „Gość Niedzielny”, zrealizowano materiały filmowe przedstawiające najczęstsze błędy pieszych i rowerzystów, opatrzone komentarzem specjalistów ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Będzie można je obejrzeć w najbliższym czasie na stronie internetowej dolnośląskiej Policji. Zaplanowano również spotkania edukacyjne z dziećmi i osobami starszymi – stanowiącymi najliczniejszą grupę wśród pieszych sprawców wypadków drogowych.

(KWP Wrocław)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group