Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1044
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnica 2023 – zrównoważony rozwój i ambitne cele

Piątek, 1 grudnia 2017, 15:17
Autor: red
Kilkanaście miesięcy pracy zespołu urzędników i naukowców, ponad 200 pisemnych propozycji i uwag bezpośrednio od mieszkańców, 11 otwartych spotkań konsultacyjnych z różnymi środowiskami – radnych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i innych – to wszystko sprawia, że nowa Strategia Rozwoju Miasta Świdnicy to dokument wszechstronnie i rzetelnie przygotowany pod potrzeby naszego miasta na lata 2017–2023.

Dzięki niemu Świdnica ma jasno sprecyzowane priorytety rozwoju, jak również stanowi on materiał służący aplikowaniu o środki zewnętrzne, w tym pochodzące z Unii Europejskiej.

24 października Rada Miejska podjęła na sesji uchwałę dotyczącą przyjęcia dokumentu pn. „Strategia Rozwoju Miasta Świdnicy na lata 2017-2023”. Przygotowywanie dokumentu trwało od czerwca 2016 roku. W toku prac przeprowadzone zostały badania opinii publicznej, liczne warsztaty strategiczne i spotkania z członkami Zespołu ds. Strategii Rozwoju Miasta Świdnica. Dało to możliwość uzyskania szerszych informacji na temat miasta, jego postrzegania przez mieszkańców, a także poznania oczekiwań i wizji dalszego rozwoju Świdnicy.
- Zrównoważony rozwój to zadanie, przed którym stoi Świdnica i jej mieszkańcy. Wszyscy będziemy odpowiedzialni za tworzenie miasta przyjaznego, konkurencyjnego i spójnego w każdej sferze życia. W naszej nowej strategii opisana została wizja miasta łączącego rozwój społeczny i gospodarczy z jednoczesną dbałością o ochronę środowiska. Nie brak w niej pomysłów odważnych i ambitnych, nastawionych na nowe technologie i wyzwania współczesności. Jasno wyznaczone kierunki działań pozwolą rozpocząć inicjatywy, które mają za zadanie podnieść standard życia w mieście i sprawić, że Świdnica stanie się lepszym miejscem do pracy i życia – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Nowoczesna baza sportowa, bezpieczna sieć dróg rowerowych, zrewitalizowane kamienice, zadbane parki, rozwiązania komunikacyjne ułatwiające poruszanie po mieście, pozyskanie dofinansowania z funduszy zewnętrznych na strategiczne inwestycje – to tylko niektóre elementy przyjętego dokumentu. Natomiast w kwestii społecznej najważniejszym celem pozostanie dalsze integrowanie wspólnoty miejskiej, bezpieczeństwo i podnoszenie poziomu zaufania wśród mieszkańców Świdnicy.  
W trakcie prac wyznaczono pięć równoległych obszarów strategicznych dla miasta: 1. przedsiębiorczość, 2. wykorzystanie nowych technologii, 3. włączenie społeczne, 4. bezpieczeństwo i ochrona środowiska 5. infrastruktura i transport.

Szczególne podziękowania za przygotowanie tego dokumentu należą się jej głównemu autorowi dr Jerzemu Tutajowi, a także urzędnikom koordynującym prace - Annie Skrzypacz i Mirosławie Babisz z Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego UM Świdnica. Nadzór nad całym procesem powstawania strategii sprawował zastępca prezydenta Szymon Chojnowski, który podsumowuje: - Nasza strategia jest wykonana zgodnie ze sztuką, składa się z konkretnych rozwiązań - wyszczególnionych zadań i celów. Jest to najbardziej wszechstronna i skrupulatna analiza miasta, jaka powstała od dawna oraz precyzyjny obraz wyzwań na przyszłość. Mamy nadzieję, że realizacja zadań z tego dokumentu w praktyce zmieni nasze miasto na lepsze i że mieszkańcy te zmiany realnie odczują.

Dokument dostępny jest na stronie Urzędu Miejskiego www.um.swidnic.pl w zakładce moje miasto – dokumenty strategiczne.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group