Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 863
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnica będzie miała małą obwodnicę

Piątek, 8 lipca 2011, 9:47
Aktualizacja: 15:25
Autor: UM Świdnica
Świdnica: Świdnica będzie miała małą obwodnicę
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Wczoraj w siedzibie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei podpisano umowę na budowę tzw. małej obwodnicy Świdnicy. Projekt dofinansowany zostanie z funduszy unijnych.

– O budowę obwodnicy zabiegaliśmy od lat u kolejnych władz województwa. Cieszę się, że nasze marzenia powoli stają się faktem i zapadła decyzja o realizacji tej inwestycji. To dobra wiadomość dla mieszkańców Świdnicy. W imieniu świdniczan oraz moim własnym składam podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w doprowadzenie do tego szczęśliwego finału – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, który wraz ze świdnickim starostą, Zygmuntem Worsą uczestniczył w spotkaniu we Wrocławiu.

Podczas uroczystego podpisania umowy wykonawcę reprezentował Radosław Botunicki (dyrektor ds. technicznych i postępu technicznego) oraz Izabela Kość (zastępca gł. księgowego); władze województwa: Jerzy Łużniak – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Zbigniew Szczygieł, przewodniczący Komisji Uchwałodawczej, Przestrzegania Prawa i Bezpieczeństwa Sejmiku Województwa Dolnośląskiego; zaś Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei: Roman Głowaczewski – dyrektor naczelny, Teresa Grabowska-Chudy – zastępca dyrektora ds. przygotowania inwestycji oraz Joanna Jurczyk – zastępca dyrektora ds. realizacji inwestycji.

Jak przekazuje Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, zarządca dróg wojewódzkich, nowy odcinek obwodnicy będzie miał ponad 3 km długości. Docelowo połączy węzeł „Słotwina” (znajdujący się w ciągu projektowanej obwodnicy Świdnicy – droga krajowa nr 35) z drogą wojewódzką nr 382 w kierunku Strzegomia.
– Mała obwodnica będzie stanowiła płynne połączenia z realizowanym obecnie łącznikiem do autostrady A4. Obwodnica wraz z łącznikiem to bezpieczeństwo i komfort podróżowania dla kierowców, a dla mieszkańców Świdnicy większy spokój, bo auta ciężarowe będą omijały centrum miasta i osiedla – dodaje prezydent Murdzek.
W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga (po dwa pasy w każdym kierunku) o szerokości 8 m każda, nowe skrzyżowania jednopoziomowe i rondo połączone z obwodnicą Świdnicy w ciągu drogi krajowej nr 35.
Realizacja budowy zajmie 2 lata od podpisania umowy i potrwa do lipca 2013 roku. Wykonawcą jest konsorcjum firm, których liderem jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych S.A. z Kędzierzyna Koźla. Prace budowlane będą kosztowały 23,2 mln zł. 50 proc. będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, a 50 proc. z budżetu województwa dolnośląskiego.

– Wspólnie z samorządem województwa, władzami miasta, gminy Świdnica i powiatu świdnickiego będziemy ponownie zabiegać, by Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wywiązała się z deklaracji budowy południowej obwodnicy Świdnicy. To pozwoli na faktyczne wyprowadzenie tranzytu z centrum miasta – dodaje Wojciech Murdzek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group