Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 1303
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnica będzie mieć Centrum przesiadkowe

Sobota, 31 marca 2012, 6:28
Aktualizacja: Niedziela, 1 kwietnia 2012, 8:34
Autor: red
Świdnica: Świdnica będzie mieć Centrum przesiadkowe
Fot. użyczone
Dofinansowanie budowy Centrum przesiadkowego w Świdnicy pewne. Decyzję kilka dni temu podjął Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

Dzięki temu na inwestycję wartą ponad 24 mln zł miasto otrzyma blisko 16 mln zł z funduszy unijnych. Podróżni zyskają komfortowe warunki do korzystania z komunikacji kolejowej i autobusowej.
Prace przy budowie centrum rozpoczęły się w Świdnicy na jesieni 2010 r. niezależnie od decyzji o dofinansowaniu. Obecnie trwa przebudowa budynku dworca Świdnica Miasto przejętego przez Świdnicę od PKP. Centrum przesiadkowe to sztandarowa inwestycja miasta, która przygotowywana była przez ostatnie lata. Projekt budowy centrum przesiadkowego na bazie dawnego dworca kolejowego i autobusowego opiewa na 24.100.191 zł.
27 marca Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję, dzięki której Świdnica pozyska 15.974.251 zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, którym zarządza samorząd województwa. Pozostałą kwotę miasto dołoży z własnego budżetu. Większość wkładu będą stanowiły wydatki związane z remontem budynku dworca.
Centrum przesiadkowe ma znaczenie nie tylko lokalne, ale też regionalne. Będzie spinać połączenia kolejowe, autobusowe i realizowane przez prywatnych przewoźników. Według szacunków z centrum przesiadkowego w Świdnicy będzie korzystać 460 tysięcy podróżnych rocznie.

– W ostatnich latach każdą możliwą okazję wykorzystywaliśmy do przekonywania, że Centrum przesiadkowe podróżnym w Świdnicy jest potrzebne. Bardzo się cieszę, że obecne władze województwa uznały, że to jest ważny projekt. Z tych też powodów jestem wdzięczny tym wszystkim, którzy zaangażowali się we wspieranie naszych działań. Jestem przekonany, że równie pozytywnie zakończy się sprawa przywrócenia bezpośredniego połączenia kolejowego Świdnicy z Wrocławiem. To pozwoli na pełniejsze wykorzystanie budowanego Centrum przesiadkowego – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i dodaje. – To nie jest jedyny przykład naszej dobrej współpracy, a Świdnica nie jest nastawiona wyłącznie na korzystanie z przychylności samorządu wojewódzkiego. Przeznaczymy własne środki na zmodernizowanie ul. Sikorskiego, która jest drogą wojewódzką. Tym samym dokumentujemy tę dobrą współpracę

Budowę Centrum przesiadkowego podzielono na trzy etapy:
• I etap – przebudowa i rewaloryzacja budynku dworca PKP (obecnie realizowana) i ul. Dworcowej. W odnowionym obiekcie znajdzie się miejsce na centrum obsługi podróżnych, lokale usługowe i gastronomiczne, a także letni ogródek. Po remoncie do części budynku dworca przeniesione zostałoby Biuro Strefy Płatnego Parkowania;
• II etap – budowa dworca autobusowego. Perony, z których dziś odjeżdżają autobusy przy ul. Kolejowej zostaną przeniesione pod nowe wiaty przy dworcu PKP. W ich miejsce powstaną parkingi;
• III etap – budowa przejścia podziemnego pod torami kolejowymi dworca PKP. Przejście podziemne umożliwi połączenie ul. Kolejowej z dworcem PKP, co będzie stanowiło dogodne, a przede wszystkim bezpieczne przejście dla podróżnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group