Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 918
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Świdnica gościła w gminie Sękowa

Poniedziałek, 20 czerwca 2016, 12:17
Aktualizacja: 15:18
Autor: red
Gmina Świdnica: Świdnica gościła w gminie Sękowa
Fot. Gmina Świdnica
Poznanie dobrych praktyk, prowadzenie przez stowarzyszenia szkół podstawowych i przedszkoli było celem wizyty studyjnej w gminie Sękowa delegacji z gminy Świdnica.

Gmina Sękowa położona jest w środkowej części Beskidu Niskiego, w powiecie gorlickim. Na południu graniczy ze Słowacją, na wschodzie z województwem podkarpackim, natomiast pozostałe granice tworzy miasto Gorlice oraz gmina Lipinki, gmina Uście Gorlickie i gmina Gorlice. Obszar gminy to 195 km2. Na terenie gminy Sękowa zamieszkuje ok. 5 tys. mieszkańców, w tym w samej Sękowej ok. 1500.
- Przyjeżdżają do nas wizyty studyjne gości z odległych miejscowości, by uczyć się jak zaangażowanie mieszkańców i przełożyć to na rozwój gminy – podkreślała wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch.

W trakcie pobytu w gminie Sękowa, przedstawiciele gminy Świdnica odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Sękowej, park linowy w Siarach, obiekty sportowe w Sękowej, Punkt Przedszkolny „PROMYCZEK” w Ropicy Górnej oraz niepubliczne szkoły w Krzywej i Bodakach (prowadzone przez osobę fizyczną i stowarzyszenie). Ponadto zwiedzili zabytkowe kościoły i cerkwie w Sękowej, Owczarach, Łosiu i Bartnem oraz cmentarz wojenny nr 60 na Przełęczy Małastowskiej. Dużą ciekawość wśród uczestników wizyty wzbudziły tereny nieistniejących już dzisiaj wsi tj. Lipna, Radocyna oraz Czarne, których mieszkańcy zostali wysiedleni w 1947 roku podczas Akcji Wisła.
- Realizujemy podobne programy, których wsparcie finansowe daje wsiom spore możliwości rozwoju. To właśnie z rozwiązań stosowanych w gminie Sękowa korzystaliśmy przy wdrażaniu programu dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Zebraliśmy nowe doświadczenia i spojrzenie na wiele spraw, które planujemy wdrożyć również na naszym terenie – mówi wójt Teresa Mazurek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group