Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 605
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnica i Trutnov jako inicjatorzy rozwoju turystyki pogranicza

Czwartek, 14 marca 2019, 7:53
Autor: red
Świdnica: Świdnica i Trutnov jako inicjatorzy rozwoju turystyki pogranicza
Fot. UM Świdnica
Cykl konferencji turystycznych, spotkań branżowych, szkolenia, praktyczne warsztaty, prezentacje wytwórców regionalnych, nowe materiały promocyjne, Kongres Turystyki Polsko–Czeskiej to tylko część działań, które Świdnica i Trutnov podejmują, by móc wzmacniać swoje gminy w oparciu o rozwój turystyki polsko–czeskiego pogranicza.

We wtorek, 12 marca w Trutnovie odbyła się konferencja inaugurująca trzyletni polsko-czeski projekt „Turystyka wspólna sprawa”, którego liderem jest miasto Świdnica, a partnerem finansowym zaprzyjaźniony z nią od lat - Trutnov. W wydarzeniu uczestniczył zastępca prezydent Świdnicy, Szymon Chojnowski oraz wiceburmistrz Trutnova, Tomas Hendrych. Miasta partnerskie poprzez realizację tego projektu chcą zmobilizować inne przygraniczne instytucje oraz przedstawicieli rynku turystycznego do lepszej współpracy i poważnej debaty na rzecz rozwoju turystyki polsko-czeskiego pogranicza.
- Napisaliśmy ten projekt przede wszystkim po to, by zacząć współpracować na rzecz rozwoju turystyki pogranicza w większym niż dotychczas gronie. By o turystyce nauczyć się myśleć szerzej – biorąc pod uwagę także możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi oraz czerpanie z tego wzajemnych zysków. Chcemy poprzez ten projekt uświadomić, że turystyka to system naczyń połączonych i powiązanych, wzajemnie na siebie oddziałujących. Wiele osób ze społeczeństwa, także z branży turystycznej, wciąż tego nie rozumie. Nie rozumie, że turystyka to naprawdę wspólna sprawa! – mówiła podczas inauguracji w Trutnovie Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Turystyka jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin społeczno-gospodarczych. Ten progres widoczny jest także na pograniczu, o czym świadczą realizowane transgraniczne polsko-czeskie projekty, wpływające na zwiększenie ruchu turystycznego i tworzenie nowych produktów turystycznych.
- Pomimo wielu działań w tym zakresie, proces zarządzania turystyką transgraniczną nadal nie ma charakteru holistycznego, a na polsko-czeskim pograniczu wciąż istnieje wiele barier i problemów blokujących rozwój tej dziedziny gospodarki. Jednym z nich jest współpraca. Na jej niewystarczającą jakość i intensywność skarżą się m.in. przedsiębiorcy, pracownicy informacji turystycznych, lokalnych organizacji turystycznych czy samorządów gospodarczych i terytorialnych. Bariery rozwojowe związane z niedostateczną współpracą stanowią także: niewłaściwie pojmowana konkurencyjność, duże rozproszenie branży, brak integracji instytucji i społeczności działających na rzecz turystyki, słaba znajomość przez podmioty z Czech i Polski funkcjonowania wzajemnych systemów polityki turystycznej realizowanej po obu stronach pogranicza, legislacji z nią związanych oraz kierunków jej rozwoju – mówiła Sylwia Osojca-Kozłowska, zapowiadając wokół jakich problemów koncentruje się projekt.

Jednym z celów projektu "Turystyka - wspólna sprawa" jest poważna polsko-czeska debata o teraźniejszości i przyszłości turystyki oraz próba stworzenia platformy współpracy pomiędzy wszystkimi interesariuszami tego rynku na polsko-czeskim pograniczu. Projekt stanowi odpowiedź te problemy i może przeciwdziałać opisanym wyżej barierom. Cykl konferencji tematycznych, spotkań branżowych oraz praktycznych warsztatów, jakie w jego ramach zaplanowano dla przedstawicieli przedsiębiorstw turystycznych i paraturystycznych, instytucji, JST, organizacji pozarządowych, gospodarczych czy ekspertów i naukowców z obu stron pogranicza, będzie okazją do wzajemnego poznania się i integracji, zdobycia wiedzy, nawiązania kontaktów, wymiany poglądów, poszukiwania partnerów projektowo-biznesowych, podzielenia się dobrymi praktykami oraz wypracowania wspólnego stanowiska w zakresie dalszych działań zwiększających ruch turystyczny na pograniczu z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Pierwsza międzynarodowa konferencja w ramach cyklu „Turystyka – wspólna sprawa” odbędzie się już za trzy miesiące w Świdnicy. Jej tematem przewodnim będą „Sieciowe Produkty Turystyczne Polsko-Czeskiego Pogranicza”. Podczas tego wydarzenia, które zaplanowano na 13-14 czerwca br. zostanie zaprezentowana m.in. bieżąca oferta w zakresie sieciowych produktów dostępnych na pograniczu, odbędą się także warsztaty, których uczestnicy ze Świdnicy, jej okolic oraz z Czech będą wspólnie uczyć się jak tworzyć i rozwijać sieciowe produkty turystyczne.

Grupę docelową dla której dedykowane są działania projektowe stanowią mieszkańcy polsko-czeskiego pogranicza, a także tworzone przez nich, działające na rynku turystycznym, podmioty gospodarcze świadczące usługi w zakresie turystyki lub dla turystyki oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego i gospodarczego, organizacji pozarządowych i świata nauki.

Projekt dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Współpracy Transgranicznej 2014 – 2020 INTERREG V – A Republika Czeska – Polska, Oś priorytetowa 4. Współpraca instytucji i społeczności /Zwiększenie poziomu współpracy między instytucjami i społecznościami w regionie przygranicznym.

Całkowita jego wartość to 393 365 euro, w tym wysokość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 85%, czyli 334 360 euro. Budżet Gminy Miasto Świdnica to 263 788 euro, a budżet Miasta Trutnov 129 577 euro.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group