Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 976
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnica liderem w zakresie profilaktyki grypy

Czwartek, 27 września 2018, 17:50
Autor: red
Świdnica: Świdnica liderem w zakresie profilaktyki grypy
Fot. UM Świdnica
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy nagradza najaktywniejsze samorządy, które realizują projekty zdrowotne w zakresie profilaktyki grypy. W tym roku Świdnica została laureatem konkursu i otrzymała tytuł „Nowego Lidera”.

Samorządowy Lider to akcja, której celem jest aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji programów zdrowotnych oraz popularyzacja tych działań w dziedzinie profilaktyki grypy. 12 września podczas X Debaty Flu Forum Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy przyznał pięćdziesięciu samorządom tytuły: Nowego Lidera, Lidera, Super Lidera oraz Eksperta.

Grypa jest jedną z przyczyn zachorowań oraz umieralności ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia rocznie na świecie zapada na nią od 5 do 10% ludzi. Wskazania medyczne do szczepienia dotyczą głównie osób od 60 roku życia, ponieważ infekcje grypowe są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku. Program szczepień ochronnych przeciw grypie skierowano więc do seniorów w wieku powyżej 60 roku życia, którzy są jednocześnie podopiecznymi MOPS w Świdnicy. Jest to populacja licząca około 400 osób.

Pierwsze szczepienia odbyły się w ubiegłym roku, zdecydowało się na nie ponad 50 świdniczan. Akcją informacyjno – edukacyjną objętych zostało prawie 100 osób. Prelekcje odbyły się w klubach seniora, na spotkaniu członków Rady Seniora oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. W tym roku na realizację programu zaplanowano ponad 16 tys. zł, będzie mogło z niego skorzystać prawie 400 seniorów.
- Wielu chorobom możemy skutecznie zapobiegać, co jest o wiele tańsze niż leczenie. Niestety niewiele samorządów decyduje się na wydatkowanie własnych środków finansowych na realizację miejskich programów zdrowotnych. I tak niestety było również w Świdnicy, dopiero cztery lata temu, na wniosek samych seniorów, rozpoczęliśmy działania mające na celu stworzenie własnych rozwiązań w kwestii profilaktyki zdrowotnej. Przypomnę, że od dwóch lat dofinansowujemy także szczepienia dla dziewcząt zapobiegające wystąpieniu raka szyjki macicy, a od września rozpoczęliśmy realizację programu pn. „W Świdnicy bez próchnicy”, który obejmie swym zasięgiem prawie 1000 uczniów klas pierwszych i zerówek – dodaje prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group