Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 968
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnica na pomoc Polakom z Donbasu

Środa, 14 stycznia 2015, 16:50
Aktualizacja: 20:54
Autor: red.
Świdnica: Świdnica na pomoc Polakom z Donbasu
Fot. archiwum
Prezydent Beata Moskal–Słaniewska wraz z radnymi Rady Miejskiej Świdnicy prowadzą działania na rzecz przyjęcia do miasta rodziny Polaków ewakuowanych z Donbasu.

Zgłosiliśmy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych akces udzielenia pomocy polskiej rodzinie uciekającej z Donbasu. Wierzę, że Świdnica – mimo od lat trudnej sytuacji w polityce mieszkaniowej - może dać dobry przykład innym gminom w naszym regionie. Wiemy, że wśród ewakuowanych jest kilkadziesięcioro dzieci. Świdnica przyjazna rodzinom, uhonorowana tytułem Stolicy Dziecięcych Marzeń to miasto, które ma szczególną powinność, by nieść pomoc potrzebującym wsparcia i pomocy. Zwłaszcza, że sytuacja Polaków ewakuowanych z Donbasu, jest szczególna, a solidarność w obliczu sytuacji niezwykle ważna – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Pomysł z wielką życzliwością odebrał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który odpowiedział na apel prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej, stwierdzając: - Jestem przekonany, że Miasto Świdnica, które dumnie nosi miano Stolicy Dziecięcych Marzeń, jest miejscem wyjątkowym i bez wątpienia sprostałoby temu zadaniu. Dzieci i ich rodziny przybyłe z terenów ogarniętych konfliktem zbrojnym potrzebują nie tylko zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych i socjalno-bytowych, ale również wsparcia psychologicznego, edukacyjnego i medycznego. Nade wszystko potrzebują zrozumienia, empatii i wsparcia naszych rodaków oraz ciepłego i życzliwego przyjęcia. Świdnica to miejsce, które może nie tylko zabezpieczyć niezbędne potrzeby materialne i godnie przyjąć rodzinę, ale przede wszystkim Świdniczanie to wspaniali ludzie, którzy pozwolą potrzebującym dobrze poczuć się w swoim nowym środowisku.

Świdnica od lat przyjmuje rodziny repatriantów z terenów byłego ZSRR, umożliwiając stałe osiedlenie i udzielając wsparcia w powrocie do normalnego życia. Podobnie będzie w przypadku rodziny ewakuowanej z obszaru objętego konfliktem. Wiadomo, że w takiej sytuacji szczególną opieką otoczyć należy zwłaszcza najmłodszych. - Dzieci objęte obowiązkiem szkolnym będą musiały zaadoptować się do zmian w nowym środowisku, pokonując m.in. bariery językowe. Wsparcie w tej kwestii zadeklarowało już Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” – zaznacza prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Osoby ewakuowane z Donbasu uzyskają status obcokrajowców i uchodźców, którzy już przebywając na terenie Rzeczypospolitej, będą mogli występować o polskie obywatelstwo. Na dzień dzisiejszy ich dane osobowe nie są znane, jednak jak zapowiada Departament Obywatelstwa i Repatriacji MSW najpóźniej do końca stycznia br. te dane poznamy i będzie wiadomo dla kogo Świdnica będzie mogła stać się nowym domem.

(UM Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group