Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 1321
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Region: Świdnica na Szlaku Cysterskim

Sobota, 26 listopada 2011, 11:48
Aktualizacja: 11:54
Autor: oprac. Ika
Świdnica/Region: Świdnica na Szlaku Cysterskim
Fot. UM
Samorządy i regionalne organizacje turystyczne, na których terenie można oglądać spuściznę zakonu „szarych mnichów” połączyły swoje siły, aby stworzyć wyjątkowy produkt turystyczny.

Promocja w mediach, na stacjach benzynowych, strona internetowa w trzech językach, to przedsięwzięcie, które ma na celu rozreklamowanie „Południowo-zachodniego Szlaku Cysterskiego”

Tak powstał „Południowo-zachodni Szlak Cysterski”, który niedawno uroczyście zaprezentowano. Szlak łączy najważniejsze i najciekawsze obiekty pocysterskie położone na terenie czterech województw i dwunastu gmin. Szlak obejmuje swoim zasięgiem obiekty cysterskie i pocysterskie m.in. w Świdnicy, Trzebnicy, Lubiążu, Legnicy, Jeleniej Górze i Kamieńcu Ząbkowickim. Realizacja całego projektu kosztowała ponad 35 mln zł, z czego 85 proc. pokryły fundusze unijne.
Świdnicką perełką na szlaku jest starannie odrestaurowany Pałac Opatów, mieszczący się przy ul. Franciszkańskiej 18. Obecnie mieści się w nim Miejska Biblioteka Publiczna. W ramach projektu w Świdnicy wybudowano już parking i nowoczesny szalet miejski przy Placu Wojska Polskiego. Powstaną również tablice informacyjne, a także infokiosk przy obiekcie.

Już wkrótce, w pełni funkcjonalny „Południowo-zachodni Szlak Cysterski” stanie się ciekawą propozycją na weekendowe, samochodowe wycieczki turystów z całego kraju. Już dziś zapraszamy na szlak!

Szlak cysterski ustanowiony został w 1990 r. przez Radę Europy celem łączenia narodów i krajów europejskich, pogłębienia wiedzy o wspólnych korzeniach kulturowych i tożsamości Europy, w ramach międzynarodowego programu „europejskich dróg kulturowych”, przy okazji 900. rocznicy urodzin św. Bernarda z Clairvaux (1990 r.), głównego duchowego przywódcy cystersów, i 900. rocznicy powstania zakonu cystersów (1998 r.). W Polsce szlak, istniejący od września 1990 r., zainaugurowany został w opactwie cystersów w Krakowie-Mogile, obejmuje cztery pętle: małopolską, śląską, wielkopolską i pomorsko-kujawską a teraz także południowo- zachodnie rejony Polski. Wytyczeniem szlaku i opracowanie jego logo w 1993 r. zajęła się Fundacja Kultury. Opiniowanie założeń programowych, promocyjnych i opracowaniem szlaku powierzono Radzie Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce, powołanej przy Prezesie Polskiej Kongregacji Cystersów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group