Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 920
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnica nagrodzona tytułem „Zdrowy Samorząd”

Sobota, 9 marca 2019, 9:35
Autor: red
Świdnica: Świdnica nagrodzona tytułem „Zdrowy Samorząd”
Fot. UM Świdnica
Urząd Miasta w Świdnicy został laureatem II Konkursu „Zdrowy Samorząd”, w kategorii Zdrowa Gmina, za realizację programu profilaktyki próchnicy zębów na lata 2018–2020 pn. "W Świdnicy bez próchnicy” oraz programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2016–2018.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 7 marca w trakcie Gali IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Sali Balowej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Statuetkę „Zdrowego Samorządu” przyznaną Świdnicy odebrał zastępca prezydent, Szymon Chojnowski.

Do konkursu wpłynęło aż 179 programów z 82 samorządów. Do drugiego etapu zostało zakwalifikowanych najlepszych 30, które oceniła Rada Konsultacyjna konkursu.

Przypomnijmy, że pierwsze efekty prowadzonego od września ubiegłego roku programu „W Świdnicy bez próchnicy”, to już ponad 150 wykonanych badań oraz ponad 1000 rozdanych szczoteczek i kubeczków. Wszystko zaczęło się od akcji informacyjno – edukacyjnych, związanych z przeciwdziałaniem chorobie próchnicy u najmłodszych świdniczan. Uczestniczą w nich nie tylko dzieci, ale także rodzice i nauczyciele. Na ten cel miasto przeznaczy ponad 253 tys. zł, w ubiegłym roku wydatkowano już około 41 tys. zł. Świdnicki program obejmie od tego roku szkolnego dzieci z grup „zerówkowych” wszystkich przedszkoli, punktów przedszkolnych i klas 0 oraz 1 szkół podstawowych. Łącznie w dwuletnim okresie realizacji będzie to około 1000 dzieci. Odbyło się już 8 spotkań edukacyjnych, przeprowadzono także 50 zajęć dla dzieci grup „0” oraz klas I, podczas których najmłodsi uczyli się m.in.: jak prawidłowo szczotkować zęby i jak ważna dla zębów jest zdrowa dieta. Wśród uczniów klas I przeprowadzono 159 badań diagnostycznych. Sprawdzono stan uzębienia dzieci i przekazano te informacje rodzicom, którzy otrzymali tzw. „Certyfikaty uśmiechu”. W styczniu br. odbyły się już pierwsze lakowania zębów i w dalszym ciągu trwają badania diagnostyczne dzieci.

Na realizację „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w latach 2016-2018” miasto przeznaczyło już ponad 150 tysięcy złotych. Od 2016 roku zaszczepionych zostało 215 dziewczynek, a akcją promocyjną objęto około 1200 osób. W zajęciach edukacyjnych uczestniczyli uczniowie i uczennice z roczników 2003, 2004 i 2005, rodzice dzieci oraz wychowawcy. Program ten realizowany będzie również w najbliższych 2 latach. W tym roku ze szczepień będą mogły skorzystać dziewczynki urodzone w 2006 roku, zakłada się, że będzie ich ponad 240. Środki na ten cel w wysokości blisko 185 tysięcy złotych zaplanowane zostały w tegorocznym budżecie miasta. W styczniu br. rozpoczęto już działania edukacyjne, czyli prelekcje i wykłady, które w szkołach prowadzi wykwalifikowany personel medyczny.
Konkurs „Zdrowy Samorząd” zorganizowany został po raz drugi przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia. Jego celem jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego wszystkich poziomów, które w sposób najbardziej skuteczny realizują między innymi w ramach programów polityki zdrowotnej – zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych schorzeń.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group