Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 1920
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnica w w grupie zakupowej

Niedziela, 23 lipca 2023, 11:09
Aktualizacja: 12:10
Autor: red
Świdnica: Świdnica w w grupie zakupowej
Fot. UM Świdnica
Świdnica w grupie zakupowej energii elektrycznej.

Miasto Świdnica dołączyło do grupy zakupowej, której celem jest zakup energii elektrycznej na 2024 rok. Prezydent Świdnicy, Beata Moskal – Słaniewska w obecności Tomasza Smolarza, Prezesa Zarządu Energia Komunalna Sp. z o.o. i Macieja Gleby, dyrektora Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej podpisała stosowne porozumienie.

Grupę zakupową tworzą przedstawiciele 15 instytucji:

Gminy Miejskiej Dzierżoniów,
Gminy Bielawa,
Gminy Pieszyce,
Gminy Dzierżoniów,
Gminy Łagiewniki,
Gminy Piława Górna,
Gminy Miasto Świdnica,
Powiatu Dzierżoniowskiego,
Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Dzierżoniowie,
NZOZ Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie Sp. z o.o. z siedzibą w Dzierżoniowie,
Dzierżoniowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. z siedzibą w Dzierżoniowie,
Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o.o. z siedzibą w Łagiewnikach,
Bielawskiej Agencji Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o. z siedzibą w Bielawie,
Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego „Świdnica” Sp. z o.o. z siedzibą w Świdnicy,
Fundacji „Naszej Szkole” z siedzibą w Świdnicy.
Porozumienie dotyczy zakupu energii elektrycznej w 2024 roku dla tych podmiotów i ich jednostek podległych. W Świdnicy jednostkami tymi będą Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Zarząd Nieruchomości, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Świdnicki Ośrodek Kultury, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz miejskie żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe.

- Jest to dla miasta bardzo dobre rozwiązanie. Grupa zwiększa siłę nabywczą, co przyczynia się do możliwości wynegocjowania niższej ceny zakupu energii elektrycznej. To także doradztwo ekspertów w całym procesie zamówienia – mówi prezydent, Beata Moskal – Słaniewska.

Sprzedaż energii będzie prowadzona w modelu rynkowym (spotowym), w ramach Rynku Dnia Następnego (RDN) Towarowej Giełdy Energii – nowatorskiego modelu, rzadko stosowanego do tej pory przez samorządy. Jednak już pierwsze miesiące roku 2023 pokazały, że podmioty które taką metodę zakupu zastosowały osiągnęły na rynku wysokość cen poniżej górnego pułapu określonego w „Ustawie o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku”. Wolumen energii zakupionej w 2024 przez Grupę Zakupową będzie się kształtował na poziomie ponad 15.000 MWh (megawatogodzin), nie licząc 3.000 MWh, które wyprodukują instalacje fotowoltaiczne.

Pozstępowanie przetargowe w tej sprawie przeprowadzi oraz kontrolę nad prawidłowością rozliczeń wyłonionego w przetargu sprzedawcy sprawować będzie spółka Energia Komunalna Sp. z o.o. z siedzibą w Dzierżoniowie, która wybudowała w ostatnim roku 124 (z zaplanowanych 125) instalacje fotowoltaiczne na obiektach użyteczności publicznej gmin powiatu dzierżoniowskiego (i urządzeniach wodno-kanalizacyjnych), za co w kwietniu br. otrzymała na Europejskim Kongresie Gospodarczym statuetkę „TOP Inwestycje komunalne 2023”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group