Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 1177
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnica z basenem

Wtorek, 15 grudnia 2020, 11:44
Aktualizacja: 11:44
Autor: red
Świdnica: Świdnica z basenem
Fot. UM Świdnica
Dwa baseny rekreacyjne, basen sportowy, brodzik dla dzieci, wodny plac zabaw i zjeżdżalnie – to tylko część atrakcji, które zaplanowano w ramach modernizacji kompleksu basenów letnich w Świdnicy. Ogłoszony został przetarg unijny na realizację tej inwestycji. Jego rozstrzygnięcie planowane jest wiosną przyszłego roku.

Stan techniczny istniejących obiektów i infrastruktury ze względu na liczne uszkodzenia powstałe w wyniku długiego okresu eksploatacji wymaga jego przebudowy.

Inwestycja realizowana będzie w formule „zaprojektuj - wybuduj”. Jej zakres obejmie opracowanie dokumentacji projektowej oraz przebudowę kompleksu, czyli: budowę stalowych niecek basenów o łącznej powierzchni ponad 2,5 tys. m2 wraz z wyposażeniem, zjeżdżalni, wodnego placu zabaw, tarasów wraz z żaglami solarnymi, trybun, altan wypoczynkowych, wieży ratowniczej, przebieralni, budynku technologii basenowej wraz z zagospodarowaniem terenu, infrastrukturą komunikacyjną, małą architekturą oraz nasadzeniem zieleni. Wykonany zostanie także demontaż, oczyszczenie i ponowny montaż dwóch rzeźb.

Nowością na kąpielisku będzie wodny plac zabaw z dwoma zjeżdżalniami i wieloma urządzeniami zabawowymi dla dzieci. Znajdą się tam m. in.: armatki wodne, wiadra przelewowe, tryskające dysze w kształcie jeżyków, liści czy też muchomorów. Kolejną atrakcją dla nieco starszych amatorów wodnych kąpieli będzie 60-metrowa zjeżdżalnia rurowa oraz 15-metrowa zjeżdżalnia jednotorowa. Baseny rekreacyjne wyposażone zostaną w platformy dla osób niepełnosprawnych, a wśród urządzeń wodnych znajdą się m.in.: dzika rzeka, kula generująca fale, gejzery powietrzne, ścieżka pontonowa czy też przyrządy do masażu. Dla szukających ochłody i cienia przygotowane zostaną altany na lekkiej konstrukcji drewnianej z zadaszeniem materiałowym zsuwanym. Nie zabraknie również przebieralni, siedzisk i ławek.

Po modernizacji lodowiska i stadionu remont basenu jest kolejną ważną inwestycją dotyczącą unowocześnienia obiektów sportowych, którą miasto zrealizuje. Przypomnijmy, że w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego wygrał właśnie wniosek dotyczący przygotowania projektu budowlanego przebudowy basenu. Głosowało wtedy na niego 1561 świdniczan. Co roku kąpielisko odwiedza wiele osób – w sezonie ilość wejść waha się w zależności od pogody od 30 do 40 tysięcy. Kompleks basenów to prawie stuletni obiekt, który wymaga przebudowy, aby dostosować go do obecnie panujących standardów. Decyzję o remoncie basenu podjęto już w 2016 roku, wskazując Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jako spółkę wykonawczą. Po czterech nieudanych próbach wyłonienia wykonawcy podjęto decyzję o tym, że inwestycja przeprowadzona zostanie przez Urząd Miejski. Miasto zabezpieczyło na jej realizację 35 mln zł. Basen będzie udostępniony mieszkańcom po przebudowie w 2023 roku.

Wizualizacje basenu przygotowane przez ASPA Pracownie Architektoniczną z Wrocławia.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group