Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 944
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnica z budżetem

Środa, 25 grudnia 2019, 9:30
Autor: red
Świdnica: Świdnica z budżetem
Fot. UM Świdnica
Radni Rady Miejskiej Świdnicy w piątek, 20 grudnia, przyjęli budżet miasta na 2020 rok. 13 radnych było za, a 9 przeciw. Dochody miasta mają sięgnąć 293 924 773,17 zł, a wydatki 295 850 671,17 zł. Deficyt ma wynieść 1 925 898 zł. Plan budżetu, przygotowany przez władze miasta, został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Budżet oszczędności

Subwencja oświatowa niepokrywająca wydatków na utrzymanie szkół i płace nauczycieli oraz ograniczone wpływy z tytułu udziału miasta w podatku dochodowym od osób fizycznych będą miały największy wpływ na budżet Świdnicy na 2020 rok.

- Jest to prawdopodobnie najtrudniejszy budżet, z jakim przyszło się zmierzyć polskim gminom w okresie ostatnich trzech dekad. Nigdy jeszcze bowiem wcześniej nie obciążano samorządów taką ilością zadań, z tak drastycznym zmniejszeniem środków na ich realizację – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Budżety gmin dotkną skutki zmiany w systemie płacenia podatków. Zwolnienie młodych ludzi z obowiązku płacenia podatku dochodowego oraz zmniejszenie o 1% podatku dochodowego dla osób zarabiających najmniej, to w skali państwa ubytek ok. 10 mld zł. 4,5 mld zł to ubytek w budżetach samorządów gminnych. W świdnickim budżecie miasta będzie w roku 2020 o 7 mln zł mniej.

Subwencja oświatowa w roku przyszłym zwiększy się o zaledwie 673 370 zł i wyniesie łącznie 40 102 117 zł. Tymczasem łączne wydatki na edukację w roku 2020 planowane są w wysokości 78,94 mln zł. Oznacza to, że różnica, czyli 38,84 mln zł będzie musiała być pokryta wyłącznie z budżetu miasta, co stanowi 49%.

Miasto dotknie także duża podwyżka cen prądu, rzędu ponad 40 proc. Na pewno nie będzie rekompensaty tych wydatków. W przypadku Świdnicy, która na energię elektryczną wyda w 2019 roku ok. 5 mln 600 tys. zł, to w 2020 roku miasto zapłaci o ponad 2 mln zł więcej.

Konsekwencją tego będzie znaczna redukcja zadań inwestycyjnych, jakie miasto planowało realizować, ale także wymusi konieczność bardzo drastycznych oszczędności we wszystkich sferach życia publicznego.

Pozytywne stanowiska klubów radnych koalicji

W imieniu klubu „Świdnica ponad podziałami” głos zabrał radny Tomasz Kempa, pozytywnie oceniając zaproponowany na 2020 rok projekt budżetu miasta.

- To budżet oparty na aktualnych możliwościach finansowych naszego samorządu, gwarantujący trwałość funkcjonowania miejskich instytucji i jeszcze inwestycyjny. Budżet, który w naszej ocenie zapewni dobre i efektywne bieżące funkcjonowanie miasta oraz zrealizowanie wszystkich inwestycji, ale jednocześnie budżet powodujący, że mamy poczucie osłabienia samorządu przez aktualną politykę rządzących, zmniejszenia szans rozwoju i możliwości zaspokajania potrzeb naszej społeczności lokalnej.– mówił radny Tomasz Kempa.

Stanowisko klubu radnych SLD przedstawił Rafał Fasuga:

- Jest to bardzo dobrze przygotowany budżet pomimo zakładanego deficytu w wysokości ponad 1,9 mln złotych. W budżecie tym Pani Prezydent nie rezygnuje z inwestycji, które są zaplanowane na kwotę 30,4 mln złotych głównie z przeznaczeniem na rozbudowę i przebudowę lokalnych dróg oraz remonty placówek oświatowych.

Radny Fasuga mówił także o tym, że po raz pierwszy od wielu lat żadna z komisji i żaden z radnych nie złożyli wniosków do budżetu, to świadczy o sytuacji, w jakiej zostały postawione samorządy w całym kraju.

Radny Jan Dzięcielski zaprezentował stanowisko klubu radnych PO.

- Przed nami trudne wyzwanie w stale zmieniających się przepisach prawa, które w konsekwencji „drylują” dochody budżetowe samorządów bez wskazania żadnych alternatyw, które mogły by nam je zrekompensować. Żałujemy, że nie udało się zrównoważyć budżetu wzorem roku 2019. Na ten stan rzeczy duży wpływ ma m.in. ubytek dochodów z PIT aż o 7 mln zł. Należy również zaznaczyć duży wzrost kosztów w gospodarce odpadami o około 4 mln złotych, jak do tego dodamy planowane podwyżki energii elektrycznej to zauważamy, że na tle innych samorządów udało się dopiąć w sposób zadawalający ten budżet – powiedział radny.

Zadania inwestycyjne planowane na 2020 rok

Miasto zaplanowało kwotę 31 324 439 zł na inwestycje. Będzie to m.in.:

- przebudowa alei Niepodległości

- rozbudowa wraz z przebudową ul. Kraszowickiej

- przebudowa ul. Jarzębinowej i Wrzosowej

- rewitalizacja Parku Młodzieżowego

- wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych.

- Miasto musi zrezygnować z realizacji kilkunastu inwestycji, na które nie ma źródeł finansowania. W drugiej kolejności ograniczone zostaną wydatki bieżące. Dotyczy to każdej jednostki miejskiej. Rezygnujemy też niestety z takich wydatków, jak budżet obywatelski. W przyszłym roku po prostu nie stać nas na taki koszt. Ograniczamy także mocno finansowanie programu ochrony zabytków. Kwota w budżecie na ten cel będzie niewspółmiernie niższa niż do tej pory – dodaje skarbnik miasta, Kacper Siwek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group