Poniedziałek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 760
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnica z Ukrainą

Sobota, 26 lutego 2022, 11:17
Autor: red
Świdnica: Świdnica z Ukrainą
Fot. UM Świdnica
24 lutego Rosja napadła na Ukrainę. To nowa i kryzysowa sytuacja, która jest bezprecedensowa. Rosja zaatakowała bezpośredniego sąsiada naszego kraju.

Prezydent, Beata Moskal-Słaniewska spotkała się z przedstawicielami instytucji miejskich, służb mundurowych, dyrektorami niektórych wydziałów Urzędu Miejskiego, radnymi. Przedmiotem spotkania było przygotowanie się do sytuacji kryzysowej i zapewnienie pomocy obywatelom Ukrainy w takim zakresie, w jakim może być ona oczekiwana.

- Skończył się czas apeli i czas deklaracji oraz słów wsparcia. Świdnica deklaruje realną pomoc dla naszego wschodniego sąsiada. Podstawową rzeczą jest przygotowanie miejsc dla osób, które uciekną z Ukrainy, dla członków rodzin pracowników z Ukrainy, którzy w tej chwili przebywają na terenie Świdnicy i w okolicach - mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Służby zarządzania kryzysowego i prezydent miasta czekają na wytyczne Wojewody Dolnośląskiego, który z kolei działać będzie w oparciu o decyzje władz centralnych.

Prezydent jest w stałym kontakcie z wojewodą Jarosławem Obremskim. W momencie podjęcia jakichkolwiek decyzji m.in. dotyczących działań służb samorządowych, niezwłocznie zostaną one podjęte.

Miasto wspólnie z powiatem przygotują miejsca dla ewentualnego pobytu obywateli Ukrainy, którzy mogą pojawić się w Świdnicy np. w ramach łączenia rodzin z tymi osobami, które w tej chwili przebywają tu na wizach czasowych i pracują w świdnickich i okolicznych firmach.

- Jesteśmy również w kontakcie z największym pośrednikiem, który sprowadza pracowników z Ukrainy do naszego regionu, czyli firmą Smart Work. Na bieżąco kontaktujemy się drogą mailową z naszymi miastami partnerskimi na Ukrainie, czyli z Iwano-Frankowskiem i Niżynem. Wspólnie z Zieloną Górą i Opolem – miastami partnerskimi Ivano-Frankowska, koordynujemy zakres pomocy, o którą poprosił m.in. mer Ruslan Martsinkiv - dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Planujemy uruchomienie specjalnych numerów telefonów umożliwiających całodobowy kontakt obywateli Ukrainy z przedstawicielami służb miejskich mówiących w języku ukraińskim lub rosyjskim. Pojawią się one m.in. na ulotkach, które dystrybuowane będą w miejskich instytucjach i przez służby mundurowe. Pod tymi numerami będzie można uzyskać informacje o możliwych formach pomocy.

Miasto będzie także starało się nawiązać kontakt z organizacjami pozarządowymi, które w swoim zakresie mają wsparcie osób narodowości ukraińskiej. Działaniami pomocowymi, w tym informacyjnymi, objęte też zostaną dzieci i młodzież narodowości ukraińskiej uczęszczające do świdnickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Zakres i forma pomocy uzależnione będą od rozwoju sytuacji, jaka zapanuje na Ukrainie i być może do tego katalogu pomocy dołączone zostaną kolejne formy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group