• Środa, 17 lipca 2019
  • Godz. 6:58
  • Imieniny: Aleksego, Anety, Bogdana, Jadwigi
  • Czytających: 782
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Świdniccy restauratorzy w obronie „jednorękich bandytów”

Wiadomości: Świdnica
Poniedziałek, 16 listopada 2009, 14:31
Aktualizacja: 14:42
Autor: JoKa
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Zwierają szeregi i piszą skargę do wojewody. Właściciele restauracji, kawiarni i pubów ze Świdnicy chcą uchylenia uchwały Rady Miejskiej, która odebrała im przywileje podatkowe tylko dlatego, że mają automaty do gier. Prezydent ripostuje – nie będzie przyzwolenia dla hazardu.

6 listopada Rada Miejska podjęła uchwałę, która odbiera prawo do umarzania podatków, jeśli w lokalu stoją automaty do gier o niskich wygranych. Z przywileju mogła korzystać branża gastronomiczna i turystyczna. Jedynym warunkiem było przeprowadzenie remontu lokalu. - To dla nas cios – twierdzi z oburzeniem Rafał Rataj, jeden z właścicieli i dodaje, że przecież automaty są legalne.

Marek Kowalczyk, współwłaściciel pubu obawia się, że wraz z „jednorękimi bandytami” zniknie wielu klientów, a to będzie oznaczało konieczność zwalniania pracowników albo nawet bankructwo.
- Likwidacja przywilejów nie ograniczy tymczasem działalności mini kasyn, a będzie zabójstwem dla kawiarni czy restauracji – dodaje Kowalczyk. Zdaniem restauratorów decyzja radnych jest bezprawna i dlatego zamierzają uchwałę zaskarżyć. Boją się także kolejnych zapowiedzi o podwyżkach czynszu i stawek podatku. By się bronić, powołali specjalny komitet.

Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek odpowiada, że ulgi miały wesprzeć rozwój gastronomii i turystyki, a nie hazard. Już teraz w mieście jest 115 punktów z automatami, kolejnych 30 wniosków czeka na rozpatrzenie w Izbie Skarbowej. Mamy do czynienia z prawdziwą plagą, która doprowadzi do wielu patologii – obawia się prezydent. Już teraz wstępnie szacuje, że nawet 150 tysięcy złotych trzeba będzie przeznaczyć w przyszłym roku na leczenie uzależnionych od hazardu. Miasto nie zamierza pod naciskami zmienić swojej polityki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~deVRIES 16-11-2009 18:46
Czyli, przekładając z jednorękiego na nasze - gastronomia nie jest formą odpłatnego oferowania klientom potraw i płynów bezalkoholowych i alkoholowych, lecz charytatywnym obramowaniem i tłem dla hazardu. Dzięki hazardowi można wypłacać niewielkie diety wolontariuszom i społecznikom działającym społecznie w branży gastronomicznej.
~ewa 17-11-2009 9:59
idąc tokiem myslenia Pana Prezydenta - restauracje,bary ,puby nie sprzedające alkohol również nie powinne korzystać z takich zwolnień. Alkoholizm też jest uzależnieniem, którego leczenie kosztuje. W ten sposób postępując, możnaby stwożyć idealne miasto - bez nałogów, przemocy, piękne... Tylko czy to jest możliwe???
~*** 17-11-2009 18:50
idą wybory, wszystko jest możliwe

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group