Środa, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 597
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnicki Korowód Niepodległości

Wiadomości: Świdnica
Wtorek, 6 listopada 2018, 13:40
Autor: red
Fot. UM Świdnica
W niedzielę, 11 listopada, odbędą się główne uroczystości trwających przez cały rok obchodów 100–lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji ulicami Świdnicy przejdzie wyjątkowy korowód, zakończony wielkim plenerowym widowiskiem na Rynku.

Korowód Niepodległości rozpocznie się na placu przy Szkole Podstawowej nr 2 (ul. Ofiar Oświęcimskich 30) o godz. 16.30. Łączył on będzie część historyczną oraz współczesną, w której przedstawiciele różnych stowarzyszeń, szkół, klubów sportowych, zespołów i instytucji – ale przede wszystkim wszyscy świdniczanie, których gorąco zachęcamy do udziału w wydarzeniu – pokażą, co znaczy dziś dla Polaków życie w wolnej ojczyźnie.
- Uczczone zostaną postaci autorów polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa oraz Ignacego Daszyńskiego. Do działalności każdego z nich odnoszą się teraz bardzo różnie partie i ugrupowania, ale przypomnienie, że wszyscy oni to „Ojcowie Niepodległości” powinno nas scalać niezależnie od poglądów. W tym dniu wszyscy świętujemy wspólnie i zgodnie, podobnie jak ci wielcy mężowie stanu, którzy byli zdolni zawiesić spory i działać razem dla dobra ojczyzny – mówi Szymon Chojnowski, zastępca prezydent Świdnicy.

Będą oni głównymi bohaterami widowiska, w którym wezmą udział uczestnicy projektu Alchemia Teatralna, zespoły taneczne „Krąg”, „Jubilat” i „Mokrzeszów”, mażoretki „Prima”, chór „Pryma Voce” z III Liceum Ogólnokształcącego, chór i orkiestra Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Świdnicy oraz zespół rockowy. Usłyszymy historyczne przemówienia, porywające patriotyczne pieśni i poezję oraz obejrzymy najwspanialsze polskie tańce narodowe, a następnie włączymy się wszyscy w wykonanie tradycyjnego poloneza, po którym zaplanowano jeszcze akcent bardzo nowoczesny – pokaz mappingu.

Tego dnia w klubie Bolko odbędzie się także VIII Turniej Szachowy o Szablę Piłsudskiego, w Rynku – 11. Bieg Niepodległości, a w sali teatralnej - koncert „W dobrym tonie z Zulą Pogorzelską”, podczas którego wystąpi Katarzyna Pakosińska i zespół Makabudna. Tradycyjnie zaplanowano także uroczystości rocznicowe pod pomnikiem na pl. Grunwaldzkim oraz mszę w intencji ojczyzny, która odbędzie się w Katedrze Świdnickiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group