Czwartek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 576
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdniczanie o Świdnicy

Wiadomości: Świdnica
Środa, 3 lutego 2010, 10:42
Aktualizacja: 10:46
Autor: UM, opr. MaS
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Piękniejące miasto kultury i zabytków. Produkty świdnickie? Majonez i wagony. Tak Świdnicę widzą mieszkańcy miasta.

Świdniczanie szczegółowo wypowiedzieli się o tym przy okazji badań prowadzonych nad nową strategią miasta. Dokument wkrótce trafi pod obrady rady miejskiej w Świdnicy. Do 16 stycznia uwagi mogli składać sami mieszkańcy. W związku z opracowywaną strategią miasta pracownicy instytutu badawczego Pentagon Research przeprowadzili sondaż telefoniczny na reprezentatywnej grupie 503 świdniczan. Oto wyniki:

Mieszkańcy Świdnicy w zdecydowanej większości uważają, że w oczach przyjezdnych miasto jest atrakcyjne, a nawet bardzo atrakcyjne (łącznie 82%).

Przeprowadzka? „Nie“ – odpowiadają świdniczanie aż w 72%. Wrocław jakoś nie przyciąga – tylko 4% chętnych.

Co przeszkadza? Reklamy, hałas i graffiti. Najbardziej śmieci i samochody. I to też nie wszędzie. Dodatkowo ankietowani zwrócili uwagę na kłopotliwe dla nich pozostałości po psach na chodnikach oraz wandalizm i chuliganów.

Co lepsze, co gorsze? Zdecydowanie najbardziej cieszy świdniczan estetyka miasta – ponad 87% ankietowanych uważa, że w tym zakresie w ostatnich latach wiele się poprawiło. Słowem – to co widać gołym okiem. Ponad 58% mieszkańców uważa, że poprawie uległ w ostatnich latach stan miejskich dróg i parkingów. Zagadnienie pracy zupełnie podzieliło świdniczan. Zdaniem ponad 36% ankietowanych w ostatnich latach poprawiła się (wzrosła) ilość miejsc pracy. Prawie tyle samo – 35% – ma zdanie odmienne, 14% uważa, że nic w tym zakresie nie uległo zmianie, a 14% nie miało zdania.

Z najbliższej rodziny mieszkańców Świdnicy na dłuższy czas wyjechało za granicę w celach zarobkowych: dla 17% ankietowanych jedna osoba, dla 28% dwie lub więcej.

Jakie inwestycje najpierw? Najwięcej, bo ponad 48% świdniczan, chce budowy łącznika do autostrady i kolei do Wrocławia, 45% dalszego rozwoju gospodarczego miasta, 38% kontynuacji remontów ulic, parków i kamienic, 32% rozbudowy oferty rozrywkowej i sportowej itd.

Świdniczanie uważają, że zdecydowanie zbyt często lub raczej zbyt często w Świdnicy jest przyznawana pomoc publiczna osobom, które tak naprawdę sobie na nią nie zasługują. Tak myśli prawie 40% mieszkańców.

Z jakim produktem kojarzy Ci się Świdnica? - Świdnicki majonez wygrał ze wszystkimi w cuglach – prawie 90% świdniczan kojarzy swoje miasto z tym pysznym wyrobem. Dalej uplasowały się wagony – 62%, liczniki elektryczne – 36%, dywany – 16%, żaluzje okienne – 12%. Wśród mniej licznych wskazań mieszkańcy mówili o czekoladkach, oleju, piwie, paście do zębów, lodówkach, meblach i musztardzie. Ciekawe, że ogromny zakład produkujący pastę do zębów został sromotnie pobity przez małą firmę, która zasłynęła w całej Polsce jako producent wyśmienitych czekoladek – pasta do zębów zaledwie 2%, a czekoladki ponad 9%.

Czego nam brakuje w Świdnicy? Przede wszystkim miejsc rozrywki (pubów, kin, kręgielni i kawiarni) – tak odpowiedziało 15% świdniczan. Ponadto obiektów sportowych (basenów, hal) – 10%, imprez kulturalnych i masowych – 6%, dobrych dróg, parkingów i tras rowerowych – 6% itd.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Woodoo 4-02-2010 1:04
No jasne... miłość "lokalnego kraju" ponad wszystko. Polecam klasykę komedii polskiej lat 80. Na otrzeźwienie umysłu władzom miasta.
~izz 2-01-2011 17:56
jestem z wrocławia, mieszkałam w świdnicy przez pół roku i gdyby nie rodzina to chętnie bym w Świdnicy została...mieszkańcy pisząc takie komentarze chyba nigdzie w Polsce nie byli, nie doceniają tego co się dla nich robi. Pojedźcie do innych mniejszych miast to zobaczycie komedię PRL-u...aż szkoda że te miasto roziwja się dla takich ludzi, nie warto

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group