Poniedziałek, 24 stycznia
Imieniny: Franciszka, Rafała
Czytających: 646
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiewiórka: Świdniczanie odwiedzają Powiewiórkę, smaki Litwy przyjadą do nas

Wtorek, 5 października 2010, 7:48
Aktualizacja: 7:51
Autor: red.
Powiewiórka: Świdniczanie odwiedzają Powiewiórkę, smaki Litwy przyjadą do nas
Fot. UM Świdnica
Przedstawiciele Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast oraz największych sponsorów akcji ratowania kościoła w Powiewiórce – Przedsiębiorstwa Utylizacji Odpadów i Zakładu Oczyszczania Miasta – gościli na Litwie. W listopadzie w Świdnicy odbędą się VII Jesienne Spotkania Przyjaciół, w ramach których zaplanowano wspólne przygotowanie litewskich potraw.

Polacy w Powiewiórce oglądali obiekt po remoncie oraz na zaproszenie mer samorządu wileńskiego, Marii Rekść uczestniczyli, pod koniec września, w XV obchodach Święta Plonów w Pikieliszkach, dawnej siedzibie Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W akcję ratowania maleńkiej świątyni, w której ochrzczony został pierwszy Marszałek Polski, włączyli się świdniczanie oraz przedsiębiorcy z Wrocławia i Świdnicy. Na akcję „Świdnica dla Powiewiórki” z Polski przekazano w sumie 118 tys. zł. Dodatkowo Kuria Wileńska wyasygnowała na prace remontowe 100 tys. litów (ok. 120 tys. zł). Dzięki zebranym funduszom remont został zakończony w marcu 2010 r.

– Parafianie w każdym z telefonów poprzedzających wizytę, jak i na miejscu, wciąż powtarzali, że dzięki nam wszystko się „zadziało”, a świętowanie bez nas nie ma sensu, stąd zaproszenie na uroczystości dożynkowe. Przeszkodą do wyjazdu, jak zwykle były finanse, ale udało się nam uzyskać wsparcie prezesa PUO, Waldemara Majtczaka – mówi Iwona Rosiak, przewodnicząca ŚTPM, które koordynowało zbiórkę na kościół w Powiewiórce.

Podczas mszy świętej w kościele Powiewiórce, proboszcz parafii ks. Jan Czerniawski modlił się m. in. za ofiarodawców i dziękował za remont. Otrzymał również specjalny list od władz Świdnicy.

„Nie wolno nam, tak jak o Rodakach na Wschodzie, zapomnieć o takich miejscach jak kościół, gdzie ochrzczony został Józef Piłsudski, Marszałek Polski. Dzięki otwartości i pracy wielu ludzi udało się w krótkim czasie od zakończenia zbiórki w Polsce i decyzji Kurii Wileńskiej o dofinansowaniu prac, przeprowadzić remont dachu” – napisał do społeczności Powiewiórki prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.

Delegacja ze Świdnicy podczas pobytu na Litwie spotkała się z ambasadorem Polski na Litwie, Januszem Skolimowskim, który gratulował udanej akcji na rzecz Powiewiórki i obiecał pomoc w pozyskaniu funduszy na dalszy remont. A ten jest konieczny, ponieważ ściany kościoła niszczą korniki, a walka z nimi jest bardzo kosztowana.

W efekcie wizyty świdniczan Dom Kultury w Niemenczynie wzbogacił się o dwa kartony bajek zebrane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy. Do polskich dzieci trafią również dzienniczki szkolne od MDK-u. Wizyta w Szkole Podstawowej w Jęczmieniszkach była okazją do przekazania darów od PUO i ZOM. Ponad 300 zeszytów i bloków rysunkowych, mazaki, kredki, kolorowa kreda i 50 kg cukierków trafiło do polskich dzieci.

Zaś podczas uroczystości dożynkowych świdniczanie odwiedzali stoiska, które były imponujące. Smakowite potrawy, pyszne wypieki, kwas chlebowy i wyrazy ogromnej radości ze spotkania z gośćmi z Polski.

Już wkrótce litewskich smaków będą mogli skosztować również mieszkańcy miasta. W listopadzie odbędą się VII Jesienne Spotkania Przyjaciół, w ramach których zaplanowano wspólne przygotowanie litewskich potraw. Do Świdnicy przyjedzie m. in. Zespół Folklorystyczny „Sużanianka” z Wileńszczyzny. Panie koncertowały u nas w listopadzie 2009 r.

VII Jesienne Spotkania Przyjaciół odbędą się 11-14 listopada. W ich trakcie przewidziano szczegółową relację z wizyty na Litwie oraz pokaz kultury Kresów poprzez spotkania z jej przedstawicielami.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group