Wtorek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 607
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Krwiodawcy – cisi bohaterowie

Wiadomości: Świebodzice
Wtorek, 24 listopada 2015, 6:50
Aktualizacja: 7:29
Autor: opr.red.
Fot. www.swiebodzice.pl
Od 22 do 26 listopada trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. To czas, kiedy w sposób szczególny warto przypominać o ludziach, którzy bezinteresownie niosą pomoc innym, dzieląc się tym, co najcenniejsze – życiem.

Świebodziccy krwiodawcy to grupa, która sukcesywnie się powiększa i chce aktywizować innych już od najmłodszych lat. Obchody Dni Krwiodawstwa Świebodzice zaakcentowały sobotnim spotkaniem, 21 listopada, w Miejskim Domu Kultury.

Gości i krwiodawców witała gorąco Katarzyna Młynarkiewicz, nowa prezes świebodzickiego Klubu Honorowych Dawców Krwi. Wśród zaproszonych gości byli m. in. Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, Agnieszka Gielata, dyrektor MDK oraz Ilona Szczygielska, kierownik Wydziału Promocji UM, a także Teresa Kamińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz Andrzej Nowicki, kierownik wałbrzyskiej delegatury PCK.

- Bardzo Państwu wszystkim dziękuję, za wsparcie, życzliwość, pomoc i promowanie krwiodawstwa w naszym mieście - podkreślała Katarzyna Młynarkiewicz, przytaczając na poparcie swoich słów garść statystyk. A są one imponujące - tylko w mijającym roku w naszym mieście przeprowadzono 12 zbiórek (a jeszcze jedna, grudniowa, przed nami); do oddania krwi zarejestrowały się 364 osoby, oddało ją 306 osób (z czego ponad 100 to nowo zarejestrowani krwiodawcy). Dzięki temu w Świebodzicach zebrano w 2015 roku aż 137,7 litra krwi!

Świebodzice są pod tym względem wyjątkowe w skali regionu, o czym mówiła Teresa Kamińska.
- Tu, na zbiórkach zawsze jest dużo osób, na dodatek jest ogromne wsparcie samorządu i władz miasta, co nie jest wcale normą. Przyjeżdżamy do Świebodzic z przyjemnością, bo są tu wspaniali ludzie, wspaniali krwiodawcy - mówiła przedstawicielka RCKiK.

Poproszony o wręczenie odznaczeń dla krwiodawców burmistrz Bogdan Kożuchowicz wyraził najwyższe uznanie dla wszystkich osób, które oddają krew ratując tym samym czyjeś zdrowie i życie.

- Dla mnie jesteście Państwo cichymi bohaterami, którym należą się nieustające podziękowania. Ze swojej strony deklaruję, że zawsze możecie Państwo liczyć na samorząd. To, co robicie, nie ma ceny, nie da się tego w żaden sposób wynagrodzić, to najpiękniejszy dar, jakim można obdarować innego człowieka - dar życia i zdrowia. Dziękuję - mówił wyraźnie wzruszony burmistrz.

Szczególne podziękowania ze strony krwiodawców płynęły właśnie pod adresem samorządu, a zwłaszcza Ilony Szczygielskiej i Wydziału Promocji UM, który od samego początku organizowania w mieście zbiórek aktywnie pomagał i wspierał akcje krwiodawstwa.

Nie można było także nie wspomnieć o Pawle Bobrowskim, wówczas zaledwie 16-letnim chłopaku, który był pomysłodawcą akcji i sam zgłosił się do RCKiK, a potem do Urzędu Miejskiego z propozycją organizowania zbiórek krwi. Był to 2007 rok.

Dziś akcje odbywają się już cyklicznie, od niedawna także w mobilnym ambulansie. Krwiodawców przybywa, zbiórki cieszą się dużą popularnością a krwiodawcy z HDK zamierzają właśnie rozpoczą dużą akcję edukacyjną wśród najmłodszych, by propagować krwiodawstwo i niesienie pomocy innym.

Podczas uroczystości wręczono legitymacje i odznaczenia najbardziej zasłużonym krwiodawcom.
Wręczali je wspólnie: Katarzyna Młynarkiewicz, prezes Klubu HDK w Świebodzicach, burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz Andrzej Nowicki, kierownik wałbrzyskiego oddziału PCK.

Legitymacje i odznaki Zasłużony Dawca Krwi

III stopnia otrzymali:

Janusz Kula, Krzysztof Schwarz, Krzysztof Lukas, Grzegorz Husakiewicz

II stopnia:

Krzysztof Schwarz

I stopnia (dla krwiodawcy, który oddał ponad 60 litrów krwi):

Andrzej Bacza

Wyjątkową Odznakę Dawcy Przeszczepu otrzymał Grzegorz Surgieniewicz, który został dawcą szpiku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Limciu 24-11-2015 8:39
Długo czekali z tą odznaką dla p. Andrzeja Bacza ! Należy się po 18 litrach. Dobrze że nie nadali mu jej pośmiertnie !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group