Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 969
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Świebodzice świętują Niepodległość

Środa, 13 listopada 2013, 5:51
Aktualizacja: 5:53
Autor: red.
Świebodzice: Świebodzice świętują Niepodległość
Fot. UM Świebodzice
Zgodnie z utrwaloną tradycją obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście już kolejny rok miały dwoisty charakter – narodowy, a także lokalny. W tym wyjątkowym dniu mieszkańcy Świebodzic pamiętając o Polsce, nie zapomnieli również o swojej "małej ojczyźnie".

Uroczystości związane z rocznicą rozpoczęły się tradycyjną mszą świętą w kościele pw. Św. Mikołaja, którą celebrował ksiądz dziekan Jan Gargasewicz. W eucharystii wzięli udział: posłanka na Sejm RP Anna Zalewska, burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej dr Łukasz Kwadrans, radni miejscy, powiatowi i mieszkańcy, a także poczty sztandarowe wielu instytucji i organizacji w mieście.

W swoim przemówieniu Burmistrz Miasta Świebodzice nawiązując do twórczości Jana Kochanowskiego podkreślił, jak ważna dla kształtowania się niepodległej Polski była ofiarna walka naszych przodków. - "A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą ojczyźnie" . Te słowa poety w dniu Narodowego Święta Niepodległości brzmią szczególnie. Wyrażają ideę pielęgnowania pamięci o wielkich patriotach, dla których walka o niepodległość Polski stała się głównym życiowym celem. Zwracając się do mieszkańców Świebodzic Burmistrz podkreślił jak istotny w życiu każdego Polaka jest szacunek do Ojczyzny. - Patriotyzm przybiera różne formy, poza patriotyzmem narodowym istotne jest także uszanowanie dla swojego regionu, miasta czy gminy. W dobie rozwiniętej globalizacji taki patriotyzm lokalny stanowi postawę zasługującą na szczególne uznanie, bo choć nie wymaga wielkich ofiar ciągle tak mało go wśród nas.
Do słów innego wybitnego polskiego poety, Adama Asnyka, nawiązała pani poseł Anna Zalewska, która w swoim przemówieniu zwróciła się przede wszystkim do młodzieży. - "Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść".

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości, składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego oddali cześć poległym bohaterom, dziękując za ich męstwo, ofiarność.

Celebracja obchodów Narodowego Święta Niepodległości miała swój dalszy ciąg w Miejskim Domu Kultury. Uroczystość otworzyły widowiskiem słowno-muzycznym o treści patriotycznej dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4. Nie zabrakło pieśni patriotycznych i wzruszeń wśród zgromadzonej publiczności. Następnie głos zabrała dyrektor Miejskiego Domu Kultury, pani Agnieszka Gielata, która wspomniała o istocie małej ojczyzny i problematyce regionalizmu. - W październiku minęło 16 lat od ukazania się pierwszego numeru miesięcznika "Świebodzice - Dzieje Miasta", ale jego historia sięga początku lat 80-tych ubiegłego wieku. Wtedy przeszłość nie cieszyła się popularnością. Tadeusz Rubnikowicz zaczął wówczas gromadzić materiały związane z miastem, przez wiele lat tworzył i wydawał pismo samotnie, ale w miarę upływu czasu przybywało chętnych, zafascynowanych ideą odkrywania historii naszej małej ojczyzny.

Uznając wysiłek twórców na płaszczyźnie utrwalania historii miasta, Burmistrz Miasta Świebodzice wręczył okolicznościowe upominki zespołowi redakcyjnemu, w którego skład wchodzą: Adam Rubnikowicz, Maria i Jan Palichlebowie, Marek Mikołajczak, Adrian Sitko, Róża Stolarczyk, Tadeusz Rubnikowicz, Waldemar Krynicki, Krzysztof Jędrzejczyk i Katarzyna Moszumańska. Burmistrz wręczył też pamiątkowe "Roczniki Świebodzickie 2012" przedstawicielom Związku Sybiraków, Polskiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów oraz Pionierom Świebodzic. Po części oficjalnej zaproszeni goście przy kawie, herbacie i poczęstunku mieli czas na rozmowy i wspomnienia.

Dodatkowym akcentem miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości były zorganizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji - II Bieg Niepodległości oraz I Marsz nordic walking, a także rodzinne zawody na świebodzickiej kręgielni.

(Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group