Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1206
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Świebodzice wyemitują obligacje

Piątek, 28 października 2011, 12:40
Aktualizacja: Czwartek, 3 listopada 2011, 14:43
Autor: UM Świebodzice
Świebodzice: Świebodzice wyemitują obligacje
Fot. użyczone
5 mln zł w formie obligacji długoterminowych wspomogą budżet Świebodzic. Uchwałę o emisji papierów podjęła Rada Miejska na sesji w dniu 27 października 2011r.

Gmina Świebodzice stanęła przed koniecznością skorzystania z tej bezpiecznej formy kredytowania.
- Jesteśmy w trakcie realizacji kilku dużych inwestycji z udziałem środków unijnych, jest już jednak pewne, że ich refinansowanie nie nastąpi w tym roku z powodu opóźnień w realizacji budżetu unijnego – tłumaczył przyczyny burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz. – Po analizie dochodów ze sprzedaży mienia za trzy kwartały tego roku istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zostaną one zrealizowane w takiej wysokości, jak zostało to zaplanowane w budżecie. Aby zatem zapewnić bezpieczną realizację inwestycji i stabilność budżetu, prosimy Radę o zgodę na emisję obligacji.
W gminie prowadzonych jest co najmniej 6 dużych inwestycji, na większość których gmina otrzymała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. To m. in. rewitalizacja Parku Miejskiego, rewitalizacja obszaru ulic Młynarskiej i Piaskowej, budowa Centrum Rehabilitacji Społecznej, termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, remont przejścia między ulicami Prusa i Krasickiego; do tego dochodzi budowa Zespołu Szkół Integracyjnych w Cierniach, a w perspektywie kilku tygodni rozpocznie się kolejne, duże zadanie – uzbrajanie terenów w Podstrefie Świebodzice WSSE „Invest-Park”. Wszystkie te zadania finansowane są w całości z budżetu samorządu, bo nawet w tych przypadkach, gdzie zostało przyznane dofinansowanie unijne, odbywa się ono na zasadzie refundacji – czyli pieniądze wpłyną po realizacji inwestycji. Już dziś wiadomo, że tak oczekiwane refinansowanie opóźni się o kilka miesięcy. A chodzi o niebagatelną kwotę ponad 2 mln zł.
- Płatności wynikające z zawartych umów muszą być realizowane przez gminę w terminie - podkreślała skarbnik gminy Luiza Gass-Sokólska. – Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że jeśli gmina nie wywiąże się ze swoich powinności płatniczych, to Unia może wstrzymać refundację. Nie możemy na to pozwolić.
Świebodzice wybrały najbezpieczniejszą ścieżkę zdobycia pieniędzy na zapewnienie płynności finansowej gminy. Praktycznym aspektem, który przemawia na korzyść obligacji jest dłuższy okres karencji w spłatach oraz możliwość odłożenia w dłuższym czasie spłat kapitału i wykupu obligacji. Gmina będzie mogła także wcześniej wykupić papiery bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Planowany pierwszy wykup obligacji nastąpi w 2015 roku, a zakończy w 2019.
Rada podjęła także dwie inne uchwały, bezpośrednio związane z emisją obligacji – to wprowadzenie stosowanych zmian w budżecie gminy na 2011r. oraz zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowania.

Wygaśnięcie mandatu i plany zagospodarowania
Zgodnie z procedurą wynikającą z ordynacji wyborczej Rada Miejska Świebodzic podjęła uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego Tadeusza Gruszki. Radny zmarł we wrześniu tego roku.
Jego miejsce w Radzie zajmie Janusz Kościukiewicz.
Radni jednogłośnie przychylili się także do dwóch uchwał, dotyczących zagospodarowania przestrzennego miasta. Pierwsza z nich dotyczyła planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie Osiedla Piastowskiego. Tu zmiana dotyczyła tylko dwóch działek, które na wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej zostały objęte planem. Ma to związek z budową na tym terenie kolejnych budynków spółdzielni. Drugi z obszarów to tereny kolejowe przy ulicy Strzegomskiej. Rada podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia dla tego obszaru mpzp.

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group