Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 937
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Świebodzice z elektrycznymi autobusami

Środa, 12 października 2022, 13:49
Autor: red
Świebodzice: Świebodzice z elektrycznymi autobusami
Fot. UM Świebodzice
Poprawa jakości powietrza przez zmniejszanie emisji spalin to ważny cel gmin w Polsce. We wtorek 11 października w Sali narad Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy przedstawiciele sześciu gmin podpisali umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie zakupu elektrycznych autobusów wraz z budową towarzyszącej infrastruktury ładowania pojazdów w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”.

W spotkaniu udział wzięli: Pełnomocnik ds. Odnawialnych Źródeł Energii Sekretarz w Ministerstwie Klimatu Ireneusz Zyska, Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, Burmistrz Miasta Świebodzice Paweł Ozga, Burmistrz Miasta Boguszów-Gorce Sylwia Dąbrowska, Burmistrz Miasta Nowa Ruda Tomasz Kiliński, Burmistrz Jedliny-Zdrój Leszek Orpel, Burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski oraz przedstawiciele mediów regionalnych i ogólnopolskich.

- Dzisiaj w formule uroczystej podpisujemy 6 umów z gminami dolnośląskimi subregionu wałbrzyskiego. Jest to ważny dzień […] podnosimy jakość transportu zbiorowego w naszych miastach, jakość komunikacji zbiorowej. – podkreślał Poseł Ireneusz Zyska.

W ramach umowy podpisanej przez Burmistrza Miasta Świebodzice Pawła Ozgę Gmina Świebodzice zakupi dwa elektryczne autobusy. Są to nowoczesne, ekologiczne pojazdy, niskopodłogowe, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami Koszt inwestycji to 5 530 012 zł, otrzymana dotacja: 3 359 759 zł. Kwota dofinansowania stanowi 74,73% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. W ramach projektu planowane jest również wybudowanie dwóch stacji ładowania typu plug-in o łącznej mocy 180 kW w siedzibie Spółki ZGK Świebodzice oraz na terenie pętli autobusowej na ul. Długiej.

Łącznie w ramach II edycji programu do gmin z naszego regionu trafią, aż 24 pojazdy: Świdnica - 12, Duszniki-Zdrój - 6, Nowa Ruda i Świebodzice po 2, Boguszów-Gorce i Jedlina-Zdrój po 1.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group