Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 934
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Świebodzicki ratusz w trzech wymiarach

Poniedziałek, 12 grudnia 2011, 13:37
Aktualizacja: 13:41
Autor: red
Świebodzice: Świebodzicki ratusz w trzech wymiarach
Fot. użyczone
Technologia 3d ma swoje zastosowanie nie tylko w kinematografii. Dwaj świebodziczanie, Waldemar i Michał Dudek, tworzą trójwymiarowe modele świebodzickich zabytków.

Można już zobaczyć model ratusza, dworca PKP a wkrótce dołączą do tej galerii następne obiekty w mieście. Swoje prace bracia umieścili w sieci, można je zobaczyć m. in. na www.3dnovo.pl lub bezpośrednio na mapach Google po przełączeniu na tryb Earth lub w programie Google Earth, powiększając mapę bezpośrednio na świebodzicki Rynek.
- Model naszego ratusza został wykonany w oparciu o plany (użyczone przez magistrat) użyte do jego renowacji, więc każdy wymodelowany element jest metryczny tzn. jego wymiary pokrywają się z wymiarami rzeczywistymi, w takim stopniu w jakim pozwoliły na to plany - wyjaśnia Waldemar Dudek. - Tekstury nałożone na model są teksturami fotorealistycznymi, powstałymi ze zdjęć. Model umieszczony na Googlach ma nieco ponad 750płaszczyzn, ale dysponujemy również takim, który ma ich 10 i 20 tysięcy.Do czego mogą się przydać takie modele? -Tego typu modele można wykorzystać do wielu naprawdę fajnych rzeczy,obecnie udoskonalamy wycieczkę po świebodzickim Rynku, która powinna być dostępna pod adresem www.3dnovo.pl. Nie używamy pełnej wersji programu jedynie wersji uproszczonej więc i model wygląda na uproszczony ale i tak robi wrażenie. Do obejrzenia wycieczki potrzebna jest wtyczka do przeglądarki, która ściąga się zaledwie w kilka sekund.

Czy to jedyne zastosowanie? - Jest to jedna z odmian technologii, którą opanowaliśmy. Pozwala nam
ona na tworzeniu gier wycieczek czy stron internetowych w środowisku3D. Jeśli wrócimy do samego modelu dostępnego na mapach Google, może być on wykorzystany do promocji miasta na zaawansowanych rozwojowo
serwisach takich jak http://3dhawaii.com/ Kto wie może kiedyś Świebodzice doczekają się takiej witryny? – snują plany na przyszłość autorzy.Modele świebodzickich zabytków w 3d to mały wycinek projektu, w którym
Waldemar i Michał Dudek biorą udział. Jest to projekt realizowany przez Politechnikę Wrocławską oraz Wrocławskie Centrum Transferu Technologii. Polega on na wspieraniu, rozwinięciu i wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań.
Trzymamy kciuki za jego powodzenie i czekamy na kolejne modele miejskich obiektów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group