Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 1001
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Święci w Świdnicy

Sobota, 3 lipca 2010, 8:04
Aktualizacja: 8:06
Autor: Daga
Świdnica: Święci w Świdnicy
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Wbrew pozorom malowanie ikon nie jest prostą sprawą. Trzeba wiele wysiłku i skupienia, by stworzyć ponadczasowe dzieło. Od wczoraj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy możemy zobaczyć owoce pracy uczestników warsztatu malowania ikon pod okiem malarza Michała Boguckiego.

Ikona jest specyficznym rodzajem malarstwa. Pierwsze ikony powstawały w kręgu kultury bizantyńskiej i były charakterystyczne dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich, w tym również dla wyznań protestanckich i greckokatolickich. Przedstawiają wizerunki świętych i sceny z ich życia. Są wykonane niezwykle starannie. Mówi się, że najpierw twarz świętego jest cieniem, a z biegiem czasu nakładana farba tworzy docelowe rysy. Złote akcenty rozświetlają malowana postać.

- Dla mnie malowanie ikon to niezwykłe doświadczenie duchowe. Warsztaty odbywały się w niezwykłej ciszy i skupieniu – mówi jeden z uczestników zajęć Michała Boguckiego.

Warsztaty organizowane były przez Parafię Prawosławną św. Mikołaja oraz urząd miasta. Trwały dwa tygodnie. To już trzecia edycja warsztatów. Wszystko zaczęło się w 2008 r. Dla wielu uczestników tych spotkań było to niecodzienne wydarzenie. Nie tylko poszerzyli swoje horyzonty o kolejną technikę malarską, ale również mogli uczestniczyć w zetknięciu się z sacrum ikony, kontemplować życie Jezusa i innych świętych.

Sam inicjator warsztatów ikonograficznych na wernisażu podziękował przede wszystkim uczestnikom jego zajęć za cierpliwość i uczestnictwo w niezwykłym przedsięwzięciu. Chciałby, aby ludzie, którzy mają w sobie talent malarski również w przyszłości wzięły udział w tworzeniu ikon.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group