Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 841
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Święto 3 Maja w Żarowie

Sobota, 6 maja 2017, 9:56
Autor: red
Żarów: Święto 3 Maja w Żarowie
Fot. UM Żarów
3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni, po burzliwej debacie przyjął ustawę rządową, która do historii przeszła jako Konstytucja 3 Maja.

Wyjątkowego charakteru nadał jej fakt, że była pierwszym w Europie i drugim na świecie dokumentem, który regulował organizację władz państwowych oraz ustanawiał prawa i obowiązki obywateli.

W środę, 3 maja cała Polska obchodziła 226 rocznicę uchwalenia konstytucji majowej. Także mieszkańcy gminy Żarów pamiętali o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski. Najpierw, w intencji Ojczyzny odbyła się uroczysta msza święta w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie. W programie obchodów zaplanowano także przemarsz patriotyczny ulicami miasta oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. To właśnie przy Pomniku Pamięci Narodowej Żarowianie spotykają się, aby złożyć kwiaty i symbolicznie oddać hołd twórcom tego majowego dokumentu.
- Dzisiaj to My, podobnie jak twórcy Konstytucji 3 Maja chcemy, żeby państwo polskie było sprawiedliwe, mądrze i sprawnie zarządzane. Popatrzmy przez pryzmat tego majowego święta, nie przez czarne okulary i nie z założeniem, że czegoś się nie da zrobić. Działania sprzed wieków to dalej także dziś dobry wzorzec dla nas Polaków, dla nas Żarowian - mówił pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Żarowie burmistrz Leszek Michalak.

Pod Pomnikiem Pamięci Narodowej, w środę, 3 Maja kwiaty złożyli: władze gminy Żarów: burmistrz Leszek Michalak, zastępca burmistrza Grzegorz Osiecki i sekretarz gminy Sylwia Pawlik, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Ośrodka Pomocy Społecznej, Biblioteki Publicznej, komisariatu policji w Żarowie, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Żarowskiego Stowarzyszenia "Edukacja", Klubu Honorowych Dawców Krwi, nauczyciele szkół wraz z uczniami, dyrektor Bajkowego Przedszkola wraz z delegacją przedszkolaków, członkinie Związku Nauczycielstwa Polskiego, przedstawiciele Wspólnoty Samorządowej, Prawa i Sprawiedliwości, radni z Młodzieżowej Rady Miejskiej i opiekunowie świetlic środowiskowych oraz mieszkańcy gminy Żarów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group