Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 941
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Święto 3 Maja w Żarowie

Niedziela, 6 maja 2018, 13:38
Autor: red
Żarów: Święto 3 Maja w Żarowie
Fot. UM Żarów
Biało–czerwone flagi, uroczysta msza święta, przemarsz patriotyczny ulicami miasta i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. Tak wyglądały obchody święta 3 Maja w Żarowie.

W czwartek, 3 maja cała Polska obchodziła 227 rocznicę uchwalenia konstytucji majowej. Także mieszkańcy gminy Żarów pamiętali o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski. Najpierw, w intencji Ojczyzny odbyła się uroczysta msza święta w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie. W programie obchodów zaplanowano także przemarsz patriotyczny ulicami miasta oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. To właśnie przy Pomniku Pamięci Narodowej Żarowianie spotykają się, aby złożyć kwiaty i symbolicznie oddać hołd twórcom tego majowego dokumentu. Wszystkich mieszkańców przywitał Grzegorz Osiecki zastępca burmistrza.
- Konstytucja była mądrą i odważną próbą modernizacji naszego kraju, która umożliwiła powstanie i przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji. Był to pierwszy tego typu dokument w Europie, a drugi na świecie, który regulował mechanizmy państwa. Konstytucja wpisała się w naszą rzeczywistość, ponieważ mówiła o suwerenności, niezależności, niepodległości naszego kraju. To było kluczowe wydarzenie w historii naszej ojczyzny. Dziś, dziękuję również naszym strażakom, którzy 4 maja świętować będą Dzień Strażaka. Ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego, niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują - to działania wpisane w codzienną strażacką misję. W imieniu wszystkich mieszkańców naszej gminy życzę, aby ta trudna służba była dla Was źródłem satysfakcji oraz powodem do dumy - mówił Grzegorz Osiecki zastępca burmistrza.

Tradycyjnie złożono także wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. Jako pierwsi hołd twórcom Konstytucji oddali Grzegorz Osiecki zastępca burmistrza oraz Sylwia Pawlik sekretarz gminy Żarów. Kwiaty pod pomnikiem składali także radni Rady Miejskiej, strażacy, przedstawiciele Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Ośrodka Pomocy Społecznej, Biblioteki Publicznej, komisariatu policji w Żarowie, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Żarowskiego Stowarzyszenia "Edukacja", Klubu Honorowych Dawców Krwi, nauczyciele szkół i przedszkoli wraz z uczniami i przedszkolakami, członkinie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Nauczycielstwa Polskiego koło w Żarowie, Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, przedstawiciele Wspólnoty Samorządowej koło w Żarowie, Prawa i Sprawiedliwości oraz zuchy z Zastrużańskiej Gromady Zuchowej "Dzielne Smoki" wraz z opiekunami.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group