• Wtorek, 25 lutego 2020
  • Godz. 23:25
  • Imieniny: Cezarego, Wiktora
  • Czytających: 721
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Święto Niepodległości – narodowe i lokalne

Wiadomości: Świebodzice
Wtorek, 13 listopada 2012, 0:35
Aktualizacja: Wtorek, 13 listopada 2012, 12:01
Autor: red.
Fot. użyczone
Obchody Święta Niepodległości w Świebodzicach mają od lat lokalny akcent. Oprócz upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, świebodziczanie cieszą się także co roku z własnych osiągnięć, które w równym stopniu służą podtrzymywaniu tożsamości, więzi międzyludzkich i pamięci o własnej historii.

Nie inaczej było i w niedzielę, 11 listopada. Uroczystości związane z rocznicą rozpoczęła msza święta w kościele pw. Św. Mikołaja, który odprawił ksiądz dziekan Jan Gargasewicz. W eucharystii uczestniczyła posłanka na Sejm RP Anna Zalewska, burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, Przewodniczący RM Łukasz Kwadrans, Wiceprzewodniczący RM Zdzisław Pantal, radni miejscy, powiatowi; poczty sztandarowe niemal wszystkich instytucji i organizacji w mieście. Wartę honorową przy tablicy upamiętniającej Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz ofiary zsyłek na Syberię pełnili członkowie Związku Sybiraków w Świebodzicach.

Po mszy świętej pod tablicą złożono kwiaty i znicze, a następnie goście przeszli do Miejskiego Domu Kultury, gdzie rozpoczęła się druga część uroczystości. A miała ona charakter i akcent wyjątkowo lokalny, gdyż dotyczyła promocji książki świebodziczanina, członka Koła nr 1 Polskiego Związku Filatelistów w Świebodzicach, pana Jerzego Gibka: Szkice z dziejów poczty w Świebodzicach.

Uczestników spotkania powitała Małgorzata Grudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach - biblioteka jest wydawcą publikacji. Dyrektor MBP podkreśliła, że ma już po raz kolejny przyjemność prezentować wydawnictwo, które wyszło spod ręki świebodziczanina i traktuje o historii miasta.

To kontynuacja dobrej, kilkuletniej już tradycji, kiedy to honorujemy literacki dorobek naszych mieszkańców. W tym roku, jest to promocja książki pana Jerzego Gibka, Szkice z dziejów poczty w Świebodzicach. Zainteresowania autora dotyczące poczty wykraczają daleko poza hobbystyczne pasje, a jego artykuły dotyczące poczty, urządzeń pocztowych i wszelkiego rodzaju znaków jak i dokumentów pocztowych, drukują poważne czasopisma zagraniczne. Akcent lokalny podkreśla także burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

- To wyjątkowe, że co roku spotykamy się by nie tylko wspólnie cieszyć się z kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę swobody, ale także świętować te nasze własne, lokalne wydarzenia, i poprzez bycie razem manifestować swój patriotyzm – mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Spotkanie było okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych dla Koła członków. Wręczyli je wspólnie: burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz Jerzy Śliwa, prezes Polskiego Związku Filatelistów Okręgu Wałbrzyskiego.

Otrzymali je:

Jerzy Gibek - Złota Odznaka „Za zasługi dla polskiej filatelistyki”

Krzysztof Jaworski, Tadeusz Gawlicki - Srebrna Odznaka „Za zasługi dla polskiej filatelistyki”

Henryk Połeć, Stanisław Dziduch – Brązowa Odznaka „Za zasługi dla polskiej filatelistyki”.

Złotą Odznakę „W uznaniu zasług wniesionych w rozwój numizmatyki polskiej i Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego” otrzymał natomiast Henryk Okrajek.

Promocji książki towarzyszyła także wystawa plakatu filatelistycznego, stempli pocztowych oraz wag, którą przygotowali członkowie świebodzickiego koła PZF. Warto zajrzeć do Miejskiego Domu Kultury – wystawa będzie czynna do 23 listopada. Sportowym akcentem obchodów święta narodowego był Bieg Niepodległości, zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz zawody strzeleckie. Choć frekwencja nie była duża to organizatorzy już zapraszają na przyszłoroczny maraton.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group