Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 628
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Święto świebodzickich zegarów

Wtorek, 10 października 2023, 15:03
Autor: red
Świebodzice: Święto świebodzickich zegarów
Fot. UM Świebodzice
Kolejna III edycja Święta Świebodzickich Zegarów – Gustavy okazała się wielkim sukcesem. W tym roku organizatorzy przygotowali niezwykle bogaty program. W sobotę (7 października) w Miejskim Domu Kultury tradycyjnie i punktualnie o godzinie 10:00 rozbrzmiał dzwonek budzika wykonanego w fabryce Gustava Beckera, oznajmiając rozpoczęcie wydarzenia.

Organizatorem spotkania był dr Janusz Kujat, który wraz z Burmistrzem Miasta Świebodzice Pawłem Ozgą otworzył uroczystość, witając zaproszonych Gości, a także wszystkich przybyłych na to wyjątkowe wydarzenie.

Burmistrz Miasta zabierając głos, podziękował dr. Januszowi Kujatowi, wręczając upominek za pielęgnowanie historii naszego miasta, sztuki oraz przygotowanie wspaniałego wydarzenia na temat zasłużonego dla naszego miasta Gustava Beckera. Burmistrz w dalszych słowach z wielką przyjemnością zaprosił także wszystkich zgromadzonych na premierę pierwszego filmu o Gustavie Beckerze (film sfinansowany z budżetu Gminy Świebodzice). Natomiast Janusz Kujat wręczając pamiątkowy kubek, podziękował Burmistrzowi za wparcie, jakie otrzymał z budżetu Gminy. Głos zabrali również zaproszeni goście: Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska, Senator Rzeczpospolitej Polskiej Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Izabela Katarzyna Mrzygłocka.

Wśród zaproszonych Gości byli również m.in.: Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański, Radny Rady Miejskiej Jan Klepiec, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Beata Rejek, mieszkańcy i pasjonaci lokalnej historii oraz przedstawiciele stowarzyszeń.

Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez miejskich, przyciągnęło całą rzeszę ludzi ciekawych historii i tradycji zegarmistrzowskich w Świebodzicach, zainspirowanych Gustavem Beckerem i przyciągnęło miłośników z całej Polski m.in.: Gdańska, Warszawy, Łodzi, Częstochowy, Wrocławia, Jeleniej Góry oraz okolic.

W programie Gustavów znalazły się bardzo ciekawe wykłady.

Pierwszym z nich był wykład na temat zegarów rocznych, główny nurt tegorocznej imprezy. Dodatkowo można było podziwiać je na wystawie towarzyszącej wydarzeniu.

Dowiedzieliśmy się, że pierwsze egzemplarze tego typu zegarów na świecie pochodzą właśnie ze Świebodzic. O ciekawej historii ich powstania, a także o tym, w jaki sposób działają po jednym nakręceniu przez 400 dni, opowiedzieli Wojciech Magierski i Adam Mroziuk.

Wojciech Magierski jest założycielem Muzeum Zegarów z Dolnego Śląska oraz kolekcjonerem i znawcą czasomierzy. Natomiast Adam Mroziuk znanym w naszym mieście zegarmistrzem, dbającym z pieczołowitością o zegarowe świebodzickie zabytki, a także miłośnikiem historii Świebodzic i zegarów Beckera.

W trakcie wydarzenia zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć premierę pierwszego filmu o Gustavie Beckerze, który ciekawie przedstawił historię świebodzickiego zegarmistrza oraz miasta. Film zrealizowany został z budżetu Gminy Świebodzice.
Następnym punktem wydarzenia była prelekcja pasjonata kolei Sebastiana Kotlińskiego, który opowiedział o silnym związku zegarów i kolei oraz o tym, jak połączenie kolejowe Świebodzic z Wrocławiem umożliwiło przyjazd Beckera do grodu nad Pełcznicą.
Kolejny bardzo ciekawy wykład poprowadził Prezes Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego Piotr Łukasiński, który jest zegarmistrzem i konserwatorem dzieł sztuki. Przybliżył uczestnikom spotkania, jak krok po kroku wygląda renowacja zegara z intarsją metalową.

Na specjalne zaproszenie na Gustavy przybył jeden z najbardziej znanych polskich malarzy nurtu magicznego realizmu w Europie - Jarosław Jaśnikowski, u którego w twórczości często pojawia się zegar. Na wydarzeniu można było podziwiać kilka niesamowitych prac malarza oraz wysłuchać co jest dla niego inspiracją i jaką przeszedł do dzisiaj drogę twórczą.

Kolejną prelekcję przygotował Adam Mroziuk, który opowiedział o historii innego słynnego zegarmistrza Edwarda Eppenera i jego firmy, która znajdowała się w Srebrnej Górze. Nie był on jednak konkurentem dla Gustawa Beckera, ponieważ w zakładzie produkowano głównie zegarki kieszonkowe oraz wieżowe. Zapewne jednak obydwaj producenci znali się doskonale i współpracowali.

Dodatkowo usłyszeliśmy niezwykłą historię związaną z płytą nagrobną Edwarda Eppnera, która zaginęła lata temu, jednak dzięki determinacji i wielkiej pasji Adama Mroziuka i Wojciecha Magierskiego została odnaleziona i uchroniona przed zniszczeniem.
Warto zaznaczyć, że każdy uczestnik dostał pamiątkową przypinkę z wydarzenia, była również możliwość zaopatrzenia się w pamiątki na stoisku Poczty Polskiej.

Natomiast środki uzbierane ze sprzedaży okolicznościowych gadżetów i publikacji związanych z Gustavami zostaną przeznaczone na budowę pomnika.

Na zakończenie wydarzenia odbyła się prezentacja trzech projektów pomnika Gustawa Beckera autorstwa Tomasza Górnickiego. Dyskusja była bardzo burzliwa i ostatecznie nie został wybrany żaden projekt. Wisienką na torcie okazał się przygotowany dla uczestników quiz o zegarach rocznych, nagrodą był okolicznościowy kubek.

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Gminy Świebodzice.

Organizatorzy Gustavów: Stowarzyszenie Targira i Społeczny Komitet Budowy Pomnika Gustawa Beckera w Świebodzicach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group