Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 981
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Święto wolności i demokracji

Środa, 12 marca 2014, 6:51
Autor: red.
Świdnica: Święto wolności i demokracji
Fot. Starostwo Powiatowe
4 czerwca 1989 roku to data znamienna w najnowszej historii Polski. To granica pomiędzy zniewoleniem systemu totalitarnego a wolnością i radością nadchodzącą wraz z demokracją. To także przykład bezkrwawego przejścia z jednego systemu rządzenia do drugiego i jednocześnie pokojowego przekazania władzy przez dotychczasowych decydentów.

Dzisiaj widzimy, że taka transformacja często okupiona była krwią, z której okaleczone narody jeszcze długo nie mogły się podnieść. Wojna na Bałkanach, strzały w Wilnie i Bukareszcie, rozpad Jugosławii czy Czechosłowacji. Takie wydarzenia ominęły Polskę, z czego dzisiaj możemy być dumni. To z nas brali przykład Niemcy, Czechosłowacy, Węgrzy i inne narody Europy Środkowo – Wschodniej.

Dzisiaj, 25 lat po tych wydarzeniach, Wicestarosta Świdnicki Alicja Synowska wraz z Senatorami Stanisławem Jurcewiczem oraz Wiesławem Kilianem wychodząc z inicjatywą uczczenia tamtych wydarzeń ufundują pamiątkową tablicę, która upamiętniać będzie tamte radosne i ważne chwile oraz ich bohaterów. - Mamy nadzieję na jak najszerszy odzew społeczny i medialny tych obchodów. Musimy pamiętać o bohaterach tamtych czasów, zwłaszcza tych lokalny, którzy walczyli o wolność i demokrację na ziemi świdnickiej - mówi Alicja Synowska Wicestarosta Świdnicki.

Na zaproszenie Senatorów oraz Wicestarosty Powiat Świdnicki odwiedzi Jan Lityński: więzień polityczny, internowany w stanie wojennym, uczestnik obrad okrągłego stołu, kandydat Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w pierwszych wolnych wyborach, w których to uzyskał mandat poselski startując z naszego okręgu wyborczego, późniejszy Poseł na Sejm RP obecnie doradca Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. - Pamięć o tamtych czasach to także doskonała lekcja postaw patriotycznych i historii najnowszej dla najmłodszych mieszkańców Powiatu Świdnickiego. Ponadto rok ten to także 15 rocznica wstąpienia Polski do NATO i 10 rocznica wstąpienia do Unii Europejskiej, tak więc jest co świętować – dodaje Senator Stanisław Jurcewicz.

Mamy nadzieję, że 4 czerwca spotkamy się wszyscy, niezależnie od poglądów politycznych, wieku, wykształcenia czy statusu materialnego. 4 czerwca świętować bowiem będziemy umiłowanie wolności, zwycięstwo demokracji i poszanowanie wszystkich idei z nią związanych, które zaliczane są do rzeczy uniwersalnych dla każdego człowieka.
Cieszmy się wolnością i do zobaczenia 4 czerwca!

(Piotr Dębek)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group