Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 717
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Święto zegarów

Poniedziałek, 2 października 2023, 11:09
Aktualizacja: 11:09
Autor: red
Świebodzice: Święto zegarów
Fot. organizatorzy
W imieniu dra Janusza Kujata oraz Burmistrza Miasta Świebodzice Pawła Ozgi serdecznie zapraszamy III edycję Święta Świebodzickich Zegarów – Gustavy.

Wydarzenie jest dofinansowane z budżetu Gminy Świebodzice.

W dniu 7 października br. o godzinie 10:00 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach zapraszamy wszystkich miłośników zegarów, lokalnej historii oraz sztuki na III edycję Święta Świebodzickich Zegarów - Gustavy. W tym roku program przygotowany przez organizatorów jest niezwykle bogaty. Naturalnie głównym nurtem naszej tegorocznej imprezy są w tym roku zegary roczne, które będzie można podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie. Tak się składa, że pierwsze egzemplarze tego typu zegarów na świecie pochodzą właśnie ze Świebodzic. O ciekawej historii ich powstania, a także o tym, w jaki sposób działają po jednym nakręceniu przez 400 dni opowiedzą Wojciech Magierski i Adam Mroziuk.

Dzięki zaangażowaniu Pana Burmistrza Pawła Ozgi nasi Goście będą mogli obejrzeć film o Gustawie Beckerze. Będzie to najprawdopodobniej pierwsza taka promocja naszego najsłynniejszego mieszkańca Świebodzic.

Przyjazd Beckera do grodu nad Pełcznicą powiązany był z tym, że miał wówczas połączenie kolejowe m.in. z Wrocławiem. A jak wiadomo kolej bez zegarów nie może funkcjonować. Jaki to był silny związek, o tym opowie nam pasjonat kolei Sebastian Kotliński.

Dla koneserów sztuki w tym roku przygotowaliśmy niezwykłe wydarzenie. Na nasze specjalne zaproszenie będziemy gościć jednego z najbardziej znanych polskich malarzy nurtu magicznego realizmu w Europie - Jarosława Jaśnikowskiego. Powodem zaproszenia tego znakomitego artysty jest naturalnie tematyka jego obrazów, w których dominuje m.in. zegar. Oprócz samego spotkania będzie można podziwiać kilka jego prac, na których dominują regulatory czasu, a także osobiście poznać artystę.

W zeszłym roku gościliśmy na Gustavach Piotra Łukasińskiego znanego konserwatora m.in. starych zegarów. Z wielką pasją pokazał, jak można uratować niemalże całkowicie zniszczony świebodzicki zegar. W tym roku opowie o równie ciekawej renowacji zegara z intarsją metalową. Świebodzicki przemysł zegarowy dominował na Dolnym Śląsku. Jednak nie było to jedyne miejsce w regionie, gdzie produkowano zegary. Innym znanym zakładem z tej branży była Srebrna Góra, gdzie funkcjonowała firma E. Eppenra. Nie był to konkurent dla Gustawa Beckera, ponieważ produkowała głównie zegarki kieszonkowe oraz wieżowe. Zapewne jednak oboje producenci znali się doskonale i współpracowali. O tym jaka była to współpraca opowie Adam Mroziuk. W tym roku przygotowaliśmy rzecz niezwykłą, a mianowicie zaprezentujemy niespodziankę historyczną związaną naturalnie z zegarami. Będzie to historia z nutą kryminalnej przeszłości i ciekawym zakończeniem. Tegoroczne Gustawy będą miały jeszcze jedne niezwykłe wydarzenie, na które czekamy od długiego czasu. Odbędzie się prezentacja projektu pomnika Gustawa Beckera autorstwa Tomasza Górnickiego. Czy to będzie właśnie taki projekt, który nam się spodoba? Zapewne będzie gorąca dyskusja i miejmy nadzieję, że w końcu pojawi się nam światełko w tunelu, do którego będziemy dążyć, aby je urzeczywistnić. Może właśnie warto chociażby dla tego zjawić się na tegorocznych Gustawach. Na koniec zapraszamy wszystkich Gości do wzięcia udziału w konkursie o zegarach rocznych, naturalnie będzie do wygania pamiątka z imprezy. Każdy, kto odwiedzi w tym roku Gustawy otrzyma okolicznościową pamiątkę. Naturalnie nie zabraknie poczęstunku oraz ciekawych pamiątek. Wstęp na imprezę jest wolny. Organizatorami Gustawów są Stowarzyszenie Targira i Społeczny Komitet Budowy Pomnika Gustawa Beckera w Świebodzicach.

Więcej informacji o naszej działalności znajdziecie Państwo na naszej stronie www.gustavbecker.com

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group