Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 574
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świętujemy Święto Pracy

Niedziela, 1 maja 2011, 18:01
Aktualizacja: 23:39
Autor: d@rek
Świdnica: Świętujemy Święto Pracy
Pod pomnikiem na pl. Grunwaldzkim złożono kwiaty i wieńce.
Fot. użyczone
1 maja – jeden z niewielu dni w roku, kiedy możemy swobodnie, bez żadnych wyrzutów sumienia oddać się błogiemu lenistwu.

Wszystko rozpoczęło się w Chicago: Żądamy ośmiogodzinnego dnia pracy - pod tym hasłem w maju 1886 roku zastrajkowały tysiące amerykańskich robotników. Wkrótce kilkadziesiąt osób zginęło od bomb i policyjnych salw. Ruch robotniczy w niedługim czasie zyskał sławnych męczenników i… najważniejsze święto. Trzy lata po tragicznych wydarzeniach, czyli w 1889 roku II Międzynarodówka uznała 1 Maja Świętem Pracy. Chciano w ten sposób docenić oddanie dla sprawy licznych ofiar, jakie w wyniku tych zajść poniósł ruch robotniczy.

Tradycja Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy sięga roku 1890. Dzień 1 maja został w naszym kraju ogłoszony świętem państwowym, ustawowo wolnym od pracy. W czasach PRL-u było to jedno z najważniejszych i najdłużej wyczekiwanych świąt państwowych obchodzonych w ciągu roku. Pochodom pierwszomajowym towarzyszyły liczne festyny i koncerty. Ludzie całymi rodzinami wychodzili na ulicę celebrować, wywalczone prawa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group