Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 725
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świeże spojrzenie

Wtorek, 3 października 2023, 9:24
Autor: red
Świdnica: Świeże spojrzenie
Fot. organizatorzy
Znamy pierwsze tytuły z programu 9. Spektrum w Świdnicy.

Festiwal Filmowy Spektrum oznacza dwa rodzaje świeżości. Z jednej strony wydarzenie otwarte jest na spojrzenia młodych twórców i twórczyń, których krótkometrażowe filmy widzowie obejrzą w ramach sekcji Okiem Młodych. Z drugiej strony świdnickie święto kina to okazja do wybrania się na pokazy najnowszych hitów docenianych przez krytyków na światowych festiwalach. Organizatorzy ujawniają pierwsze tytuły z programu 9. Spektrum, które zawita do Świdnickiego Ośrodka Kultury już 24 października.

Podczas 9. edycji festiwalu nie zabraknie znanego już dobrze widzom Konkursu Spektrum, Konkursu Closer, selekcji konkursowej krótkich metraży Okiem Młodych. Pełny program wydarzenia zostanie opublikowany wkrótce, ale już teraz odkrywamy pierwsze tytuły.

Świdnicka publiczność będzie mogła obejrzeć m.in. “Tótem” (reż. Lila Avilés). Ten olśniewający film został wyróżniony na Berlinale Nagrodą Jury Ekumenicznego. Przedstawione w nim wydarzenia oglądamy z perspektywy siedmioletniej Sol, która trafia w sam środek nerwowych przygotowań do rodzinnej uroczystości. Intymna perspektywa niepostrzeżenie rozszerza się, a domowy chaos okazuje się – paradoksalnie – częścią większego porządku świata, w którym naturalnie następują po sobie czas życia i śmierci, czas burz i wyciszenia, a tragedie niszczą i wiążą jednocześnie.

Kolejny festiwalowy tytuł to “Delikwenci” (reż. Rodrigo Moreno), czyli zdobywca Grand Prix podczas 23. mBank Nowe Horyzonty i jeden z niekwestionowanych przebojów ostatniego Cannes. Ta przezabawna, nieprzewidywalna, pełna fantazji i uroku opowieść rozpoczyna się jak dramat obyczajowy o sfrustrowanym monotonną egzystencją urzędniku, by nieoczekiwanie zamienić się w rasowy kryminał o napadzie na bank. A to dopiero początek! Moreno przekonuje nas bowiem, że prawdziwe życie i prawdziwe kino zaczyna się wtedy, kiedy ściągamy uniformy, radykalnie zrywamy z kieratem codzienności, iluzją zawodowego i artystycznego bezpieczeństwa i z egzystencjalną i kinową rutyną.

W ramach Konkursu Spektrum na widzów czeka również projekcja “Blue Jean”, czyli debiut Brytyjki Georgii Oakley, zdobywca aż czterech Independent British Film Awards. W filmie zatroskany o młodzież brytyjski rząd zakazuje „promowania homoseksualizmu” (co w Polsce brzmi nazbyt współcześnie), a główna bohaterka, nauczycielka WF-u Jean, codziennie trenuje ukrywanie swojej orientacji. Wychodzi z szafy dopiero w lesbijskim barze, dokąd zagląda ze swoją dziewczyną. Napięcie, w jakim żyje zmuszona do prowadzenia podwójnego życia Jean, sięga zenitu, gdy w jej szkole pojawia się nowa uczennica.

Więcej informacji o programie, starcie sprzedaży karnetów i pojedynczych biletów wkrótce!

https://spektrumfestiwal.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group