Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 666
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Sylwester i kolędowanie w Kalnie

Niedziela, 22 stycznia 2012, 8:13
Aktualizacja: 8:16
Autor: red
Gmina Żarów: Sylwester i kolędowanie w Kalnie
Fot. użyczone
Nowy Rok część mieszkańców Kalna postanowiła przywitać wspaniałym balem na świetlicy wiejskiej, zorganizowanym przez Radę Sołecką.

Wszystkie bilety rozeszły się błyskawicznie. Stoły uginały się od przeróżnych potraw, a gorące dania przygotowane przez kalnowskie kucharki smakowały wyśmienicie. DJ Michał zaproponował taki repertuar, przy którym doskonale bawili się i starsi i młodsi. Wybiła północ, strzeliły szampany, na niebie rozbłysnęły sztuczne ognie. Mieszkańcy Kalna zgromadzili się pod świetlicą życząc sobie wszystkiego co najlepsze. W tym radosnym nastroju pożegnaliśmy Stary, a uroczyście powitaliśmy Nowy Rok.

Huczny Sylwester wprowadził wszystkich w radosny karnawałowy nastrój. Przedłużeniem świątecznej radości było kolędowanie z gwiazdą – ten popularny – niegdyś zwyczaj bożonarodzeniowy, należy dziś do rzadkości. Nasze piękne tradycje zostały wyparte przez telewizję, świecidełka, błyskotki i komputer, który zapełnia każdą chwilę dzieciom i młodzieży. Coraz częściej do naszych drzwi pukają pseudo- kolędnicy ... dzieci, które ledwo znają jedną zwrotkę kolędy i proszą o pieniądze. Czy naprawdę ten piękny dawny zwyczaj kolędowania odszedł już w zapomnienie? Kalno udowadnia, że jednak nie wszędzie.

W Kalnie od lat starsza młodzież dba o tradycje do dziś dnia. Kolędnicy odziani w piękne stroje, ujmują wszystkich wspaniałym repertuarem i grą aktorską na wysokim poziomie. Chodzą od domu do domu, wszędzie chętnie przyjmowani, przedstawiając sceny z dworu Króla Heroda, gdzie Żyd, Turek i Marszałek są wypytywani przez władcę o Dzieciątko Jezus. A gdy do domu wpadają głośny Diabeł i straszna Śmierć, którzy przychodzą po ciało i duszę Heroda wszędzie po kątach domu chowają się przerażone dzieciaki. Jest wesoło, miło z dreszczykiem emocji. Kolędnicy składają gospodarzom życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Życzenia te mają zapewnić urodzaj, zdrowie i obfite plony. Wizyty Kolędników są wielką atrakcją dla mieszkańców Kalna i ich gości, sprawiają wielką radość dzieciom, a i starszym ludziom łza zakręci się w oku .

Gratulując i dziękując chłopcom z Kalna żywimy nadzieję, że tradycja zawsze będzie dla nich najważniejsza.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group