Środa, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 558
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sympozjum zainaugurowało obchody

Wiadomości: Strzegom
Niedziela, 27 września 2015, 8:54
Autor: opr.red.
Fot. www.strzegom.pl
W piątek, 18 września br. rozpoczęły się gminne obchody związane z „XII Spotkaniem Religijno–Patriotycznym w Rusku”. Uczestnicy tej religijno–patriotycznej uroczystości przybyli na salę gimnastyczną Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Jaroszowie, by o godz. 11.00 wziąć udział w kolejnym sympozjum popularno–naukowym nt. „Obozu Pracy Więźniów w Jaroszowie–Rusku”.

Honorowy patronat nad uroczystością objęli: ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec - biskup świdnicki oraz Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

W imieniu organizatorów przybyłych gości i wszystkich uczestników powitali: Beata Jankiewicz - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie oraz Tomasz Dziurla - współorganizator spotkań w Rusku oraz nauczyciel ZSP w Jaroszowie.

Sympozjum prowadziła Wiktoria Łobodziec - uczennica jaroszowskiego gimnazjum oraz przewodnicząca szkoły. Składało się ono z trzech części:

1. Dr Norbert Wójtowicz - starszy specjalista Referatu Badań Naukowych i Zbiorów Bibliotecznych Wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wygłosił przygotowany przez siebie referat nt. „Obozów i miejsc odosobnienia funkcjonujących w powojennej Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Obozu Pracy Więźniów w Jaroszowie –Rusku”. Prelegent przybliżył uczestnikom sympozjum szczegóły dotyczące funkcjonowania takich ośrodków, jaki funkcjonował w Rusku, w powojennej Polsce, na podstawie danych historycznych oraz dokumentów, które posiada IPN Wrocław.

2. Uczestnicy sympozjum zostali zapoznani z projektem edukacyjnym pt. „Oto nasza historia” - historia Obozu Pracy Więźniów w Rusku, zrealizowanym przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie w roku szkolnym 2014/2015. Cztery uczennice jaroszowskiego gimnazjum, w oparciu o prezentację multimedialną i zebrane materiały, ukazały szczegóły związane z historią wsi Rusko i Obozem Pracy Więźniów funkcjonującym w tej miejscowości. Prezentowany projekt został wyróżniony w ogólnopolskim programie „Solidarna Polska”, a uczennice wraz z opiekunami uczestniczyli w finałowej konferencji w Gdańsku w dniach 18-19.06.2015 r.

3. W ostatniej części sympozjum organizatorzy przewidzieli wystąpienie Tadeusza Kazimierza Mroza - byłego więźnia OPW w Rusku, po którym to wystąpieniu nastąpiła dyskusja na podstawie pytań zadawanych ze strony uczestników. Głos zabrali: Katarzyna Izabela Mrzygłocka - poseł na sejm RP, Roman Asynger - radny Rady Miejskiej w Strzegomiu oraz Beata Jankiewicz - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie, którzy w swoich wystąpieniach wyrazili swoje zadowolenie z organizacji tego sympozjum i problematyki poruszanej podczas niego, a także odnieśli się do celowości i zasadności dalszego kultywowania tych spotkań. W sympozjum, oprócz zaproszonych gości, uczestniczyły również delegacje uczniów wraz z nauczycielami: z Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu, Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu, Zespołu Szkół w Strzegomiu oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie.

Sympozjum zakończono tradycyjnie wspólnymi pamiątkowymi zdjęciami.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group