Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 906
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Synoptycy i hydrolodzy ostrzegają przed burzami z gradem

Piątek, 13 sierpnia 2010, 14:13
Aktualizacja: 14:15
Autor: KO
Dolny Śląsk: Synoptycy i hydrolodzy ostrzegają przed burzami z gradem
Fot. Wiktor Bąkiewicz
To jest burzliwe lato... Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej znów ostrzega: do jutra rana mogą pojawić się gwałtowne burze, nawet z gradobiciem. Opady deszczu mają wynieść od 10 do 20 mm, lokalnie w silnych opadach burzowych od 30 do 45 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 70 km/h.

Dyżurny synoptyk, Krzysztof Salanyk, wylicza możliwe skutki burz: zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe; szkody w uprawach rolnych; zagrożenie życia od uderzenia piorunów; utrudnienia na terenach zurbanizowanych; utrudnienia komunikacyjne, lokalne zalania.

Tymczasem dyżurny hydrolog, Józefa Malinowska-Małek, alarmuje: - W dorzeczu Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy i Ślęzy lokalnie mogą być przekroczone stany ostrzegawcze. Przybory wód w rzekach mogą być gwałtowne.

Wzrosty stanów wody spowodowane intensywnymi opadami burzowymi lokalnie powyżej stanów alarmowych występować będą także w niedzielę, 15 sierpnia. Przewidywane skutki to: zagrożenie dla obszarów zalewowych, możliwość wystąpienia wody zwłaszcza z małych koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów, lokalne podtopienia. uniemożliwienie prowadzenia prac hydrotechnicznych w korytach rzek, niebezpieczeństwo dla przebywających nad brzegami rzek (turystów, wędkarzy). Zalecana duża ostrożność, konieczność śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group