Środa, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 617
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sytuacja na terenie powiatu świdnickiego po ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego!

Wiadomości: powiat świdnicki
Wtorek, 25 czerwca 2013, 15:58
Aktualizacja: Środa, 26 czerwca 2013, 4:43
Autor: red.
Fot. użyczone
Mieszkańcy powiatu świdnickiego od wczesnych godzin rannych zmagają się z żywiołem. Rzeki osiągnęły stan ostrzegawczy, niestety prognozy meteorologiczne nie są dobre. Na Dolnym Śląsku wzmożone opady deszczu przewidywane są do środy, 26 czerwca do godz. 12.00.

Gmina Świdnica – od godz. 8.30 ogłoszono alarm przeciwpowodziowy, zamknięta jest droga na odcinku Wieruszów – Krzyżowa oraz w Mokrzeszowie. W miejscowościach: Grodziszcze, Krzyżowa, Bystrzyca Dolna, Makowice, Jagodnik, Panków, Wieruszów, Witoszów Dolny, Komorów, Pszenno, Sulisławie, Wilków – występują liczne zalania obszarów wraz z domostwami i polami uprawnymi. Na zalanych obszarach obecnie trwają prace zabezpieczające wdarcie wody do domostw poprzez układanie worków z piaskiem.

Aktualizacja z gminy Świdnica: Najtrudniejsza sytuacja obecnie jest w Krzyżowej, gdzie woda z rzeki Piławy zalała most i drogę powiatową na odcinku Krzyżowa-Wieruszów. Dla ponad stu mieszkańców Wieruszowa oznacza to odcięcie ich jedynej drogi dojazdowej do ich posesji oraz miasta powiatowego. Ponadto kilka mieszkań w Krzyżowej zostało podtopionych. Organizowana była również pomoc dla dzieci powracających z zajęć szkolnych, tak aby mogły bezpiecznie dotrzeć do domu. A w niektórych przypadkach rodzice sami odbierali dzieci ze szkoły. W chwili obecnej fala kulminacyjna przechodzi przez Pszenno (informacja z godz. 16.09). W Urzędzie Gminy Świdnica przez całą dobę prowadzony jest dyżur pod nr 748521226, 748523067 wew. 200. Alarm przeciwpowodziowy w gminie Świdnica obowiązuje aż do odwołania. Są to już drugie w przeciągu ostatnich 2 tygodni tak duże, intensywne odpady deszczu w gminie Świdnica. Poprzednia nawałnica z gradobiciem, jaka miała miejsce 9 czerwca br. spowodowała liczne zniszczenia w uprawach oraz gospodarstwach domowych. Komisje w dalszym ciągu szacują poniesione straty.

Gmina Marcinowice - od godz. 6.30 ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. W Wirach zalanych ok. 7 gospodarstw, Wirki ok. 3 gospodarstwa, Kątki ok. 3 gospodarstwa, w Zebrzydowie zalane ok. 30 gospodarstw, w Szczepanowie ok. 25 gospodarstw. Do Strzelec zbliża się fala powodziowa. Akcja prowadzona jest obecnie w Zebrzydowie, Szczepanowie i w Strzelcach. Zaprzestano akcji w Wirach, Wirkach i w Chwałkowie. Dowożony stale piasek i worki. Zalany ośrodek zdrowia w Strzelcach. Zalane świetlice Tąpadła, Wiry, Kątki, Mysłaków, Zebrzydów. Zajęcia w szkoły zostały odwołane ze względu na brak możliwości przejazdu. Ogromne straty w infrastrukturze technicznej.

Gmina Świebodzice - od godz. 8.00 ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. W miejscowości Świebodzice i Świebodzice- Ciernie: – występują liczne zalania obszarów wraz z domostwami i polami uprawnymi. Na zalanych obszarach trwają prace zabezpieczające oraz monitoring zagrożenia.

Gminy Żarów oraz Dobromierz – występują liczne zalania obszarów wraz z domostwami i polami uprawnymi. Na zalanych obszarach wykonywane są prace zabezpieczające wdarcie wody do domostw poprzez układanie worków z piaskiem.

Gmina Strzegom - W miejscowości Olszany, Stanowice, Modlęcin, Skarżyce, Goczałków i Rogoźnica, Strzegom przy ulicy Brzegowej, ul. Dolnej, Ul. Wałbrzyskiej, ul. Brzozowej– występują liczne zalania obszarów wraz z domostwami i polami uprawnymi. Na zalanych obszarach trwają prace zabezpieczające oraz monitoring zagrożenia. Nieprzejezdne drogi w Olszanach, Modlęcinie i Skarżycach.

Dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego poinformował: o nieprzejezdności występujących na drogach oraz zalaniach odcinków dróg powiatowych i wojewódzkich

1. Droga 2906 m. Grodziszcze 26 (zalana droga), odcinek Krzyżowa-Wieruszów (zalana, nieprzejezdna),
2. Droga 2889 m. Wilków 49 (częściowo zalana),
3. Droga 2916 m. Olszany 12 (częściowo zalana),
4. Droga 2879 m. Zebrzydów - most (zalana, nieprzejezdna),
5. Droga 2879 m. Wiry - Mysłaków (nieprzejezdna),
6. Droga 2903 m. Kątki - Zebrzydów (nieprzejezdna),
7. Droga 2889 m. Chwałków - most (nieprzejezdna),
8. Droga 1990 m. Wiry (200 m za skrzyż. w kierunku Tąpadeł (nieprzejezdna),
9. Droga 2795 m. Gniewków - Bolkowice (na granicy powiatu - nieprzejezdna),
10. Droga wojewódzka 382 las jaworzyński (nieprzejezdna),
11. Droga 2916 m. Jugowa 30 (zastoisko),
12. Droga 2913 m. Mokrzeszów (na odcinku do Milikowic zastoisko),
13. Droga 2880 m. Piotrowice (wjazd od Jaworzyny-częściowo zalana),
14. Droga 3396D m. na wysokości potoku Jabłoniec (częściowo zalana)

Najpoważniejsza sytuacja występuje w Gminie Marcinowice w miejscowościach: Zebrzydów, Strzelce Świdnicki i Szczepanów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~blue 25-06-2013 19:41
Ja się pytam... skoro zalało jedyną drogę dojazdową do Wieruszowa to jakim cudem ma teraz tam dotrzec karetka do nagłego przypadku????? Gmina obiecuje drogi juz od lat.. i nic nie robią...... czy naprawdę chcą ponieść winę za śmierć człowieka przez ich decyzje????????
~ 26-06-2013 12:43
Jakby pan wójt Guzik (a w zasadzie gminna spółka wodna) czyścił regularnie rowy melioracyjne to straty byłyby mniejsze. Teraz niech płaci z własnych środków!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group