Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 2380
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Sytuacja powodziowa na Dolnym Śląsku

Czwartek, 10 czerwca 2010, 7:35
Aktualizacja: 7:40
Autor: KO
Dolny Śląsk: Sytuacja powodziowa na Dolnym Śląsku
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Dziś wcześnie rano w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Synoptycy do jutra przewidują, że temperatura maksymalna przekroczy 30°C oraz po południu i wieczorem miejscami występować będą burze, lokalnie z opadami gradu, zwłaszcza w piątek o silnym natężeniu. Podczas burz przewidywana wysokość opadów od 15 do 30 mm, lokalnie w silnych burzach sumy opadów wyższe. Wiatr w porywach od 70 do 90 km/h.

W poniedziałek wojewoda odwołał pogotowia przeciwpowodziowe na obszarze dziewiętnastu powiatów, w tym w powiecie świdnickim, Utrzymane zostały alarmy przeciwpowodziowe na obszarze dziesięciu powiatów (oławskiego, wrocławskiego, trzebnickiego, średzkiego, miasta Wrocławia, wołowskiego, legnickiego, lubińskiego, górowskiego i głogowskiego.

Wczoraj o godz. 16.00 wójt Jerzy Guzek ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy Marcinowice.

Dziś na dolnośląskich wodowskazach odnotowano 12 przekroczonych stanów alarmowych i 5 przekroczonych stanów ostrzegawczych. W Lubachowie stan alarmowy jest przekroczony o 3 cm, w Mietkowie o 7 cm, a w Gniechowicach na potoku Czarna Woda stan ostrzegawczy przekroczony jest o 28 cm, do stanu alarmowego brakuje 2 cm.

Aktualny zrzut ze zbiorników:
zb. Turawa wynosi 20,0 m3/s,
zb. Otmuchów wynosi 100,0 m3/s,
zb. Nysa wynosi 190,0 m3/s,
zb. Mietków wynosi 15,0 m3/s,
zb. Słup wynosi 5,0 m3/s,
zb. Sosnówka wynosi 0,3 m3/s.
zb. Dobromierz wynosi 3,0 m3/s
zb. Bukówka wynosi 0,55 m3/s

Wszystkie zbiorniki retencyjne pracują w trybie normalnej eksploatacji, jedynie na zbiornikach Otmuchów i Nysa odbudowywana jest pojemność powodziowa. Wszystkie zbiorniki suche przeciwpowodziowe mają do wykorzystania 100 % rezerwy przeciwpowodziowej.

Ostrzeżenie hydrologiczne na dziś – do południa

Stany wody powyżej stanu alarmowego utrzymywać się będą w ujściowym odcinku Nysy Kłodzkiej i na Bystrzycy poniżej zbiornika Mietków. Stany wody powyżej stanu alarmowego z tendencją opadania będą występować na Odrze od Brzegu do Ścinawy, w ujściowym odcinku Kaczawy oraz w dolnym odcinku Baryczy i na jej dopływach Sąsiecznicy i Orlej. W ciągu najbliższych dwóch dni prognozowane opady burzowe mogą spowodować lokalne wzrosty stanów wody powyżej stanu ostrzegawczego do stanu około alarmowego, zwłaszcza w rzekach górskich i podgórskich w dorzeczu Osobłogi, Nysy Kłodzkiej, Ślęzy, Kaczawy, górnego Bobru i Kwisy oraz Nysy Łużyckiej - Witce i Miedziance. Lokalnie przybory wód mogą być gwałtowne.
Skutki: niebezpieczeństwo przebywania nad brzegami rzek, zwłaszcza wzdłuż doliny Odry, utrudnienia w prowadzeniu prac w korytach rzek, podtopienia terenów bezodpływowych i obniżonych.

Prognozy pogodowe

Województwo dolnośląskie będzie pod wpływem zatoki niżu znad Zatoki Biskajskiej, w napływającym z południa gorącym powietrzu zwrotnikowym. Dziś w dzień będzie pogodnie, po południu miejscami wzrost zachmurzenia do dużego, aż do wystąpienia burz z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna od 29 do 31°. Wiatr na ogół słaby, podczas burz dość silny i porywisty, w porywach do 70 km/h, południowo wschodni i południowy. W nocy zachmurzenie małe lub bezchmurnie, tylko początkowo lokalnie zachmurzenie duże i zanikające burze. Temperatura minimalna od 17 do 19°. Wiatr słaby, podczas burz porywisty, w porywach do 60 km/h, południowy i południowo wschodni.

Jutro nasze województwo pozostanie na skraju rozległego niżu znad zachodniej Francji, w gorącej masie powietrza zwrotnikowego. W dzień zachmurzenie na ogół małe, po południu lokalnie wzrastające do dużego i możliwe burze z przelotnymi opadami deszczu i z gradem. Temperatura maksymalna od 30 do 32°. Wiatr słaby i umiarkowany, podczas burz dość silny i porywisty, w porywach do 65 km/h, z kierunków południowych. W nocy pogodnie, tylko początkowo możliwe burze. Temperatura minimalna od 17 do 19°. Wiatr słaby, tylko w czasie burz dość silny i porywisty, w porywach do 55 km/h, z kierunków południowych.

Na kolejne pięć dni Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje zachmurzenie (w czwartek słabe, od piątku umiarkowane i duże), miejscami burze z opadami deszczu. Wiatr ma wiać dość silny.

O sytuacji w gminie Marcinowice w środę, 9 czerwca, pisaliśmy tutaj.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group