Piątek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 1498
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Szansa dla regionu

Niedziela, 11 grudnia 2022, 7:58
Autor: red
REGION: Szansa dla regionu
Fot. UM Świdnica
Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska na lata 2021–2027 wraz z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską.

Blisko 11 miliardów złotych zostanie wykorzystane na zrównoważony rozwój całego Dolnego Śląska. Taką informacje przedstawicielom gmin przekazał Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Cezary Przybylski wraz z zarządem, czyli wicemarszałkami: Grzegorzem Macko, Krzysztofem Majem i Tymoteuszem Myrdą na spotkaniu zorganizowanym w czwartek, 8 grudnia w Świdnicy. Uczestniczył w nim również minister Michał Dworczyk.

- Bardzo ważne jest to, że spotkanie to odbyło się w naszym mieście, to dla nas wielki zaszczyt. Jako samorządowcy czekaliśmy na te decyzje od dwóch lat. Mamy wiele gotowych projektów, tych które dotyczą m.in. poprawy efektywności energetycznej, termomodernizacji, wymiany źródeł energii. To są kluczowe sprawy dla poprawy jakości życia mieszkańców. Projektów mamy dużo i mam nadzieję, że będziemy realizować je w miarę płynnie i szybko, bo czas perspektywy nie jest zbyt długi. Jedynym problemem, który zgłaszaliśmy dzisiaj panom marszałkom jest wysokość wkładu własnego, który wynosi 30%. Liczę jednak na to, że zarząd województwa i polski rząd przychylą się do próśb samorządowców, aby wspomóc samorządy w zorganizowaniu wkładu własnego – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Fundusze europejskie będą wykorzystane m.in. na cele związane ze wspieraniem innowacyjności oraz przedsiębiorczości, poprawę efektywności energetycznej, rozwój odnawialnych źródeł energii, transport, ochronę zdrowia, aktywizację zawodową, edukację oraz włączenie społeczne mieszkańców.

Jednocześnie Dolny Śląsk uzyskał drugą (po Śląsku) co do wielkości kwotę wsparcia dla regionu węglowego - 581 mln euro. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, bo tak będzie nazywał się nowy unijny instrument w ramach którego będą dostępne te pieniądze, będzie miał za zadanie wesprzeć rozwój subregionu wałbrzyskiego.

Środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji będą rozdysponowywane przez zarząd województwa dolnośląskiego poprzez dwie jednostki, z których jedna zlokalizowana będzie w Świdnicy.

- Będzie to bardzo duże ułatwienie dla samorządów czy też przedsiębiorców, którzy z tych środków będą korzystać – dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group