Czwartek, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 916
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Szczepienia dla dziewczynek

Środa, 10 lutego 2021, 17:24
Autor: red
Świdnica: Szczepienia dla dziewczynek
Fot. UM Świdnica
NZOZ „Mieszko” realizatorem miejskiego programu szczepień przeciw HPV.

W wyniku przeprowadzonego otwartego konkursu ofert Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Mieszko” Sp. Z o.o. w Świdnicy przy ul. Mieszka I 10 został w tym roku wybrany na realizatora programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2021-2023 dla Gminy Miasto Świdnica. Programem szczepień objęte są dziewczynki z rocznika 2007 zamieszkałe na terenie miasta.

W tym roku Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Mieszko” Sp. Z o.o. w Świdnicy przeprowadzi akcje edukacyjno-informacyjne dla dziewczynek i chłopców z rocznika 2007 oraz ich rodziców/opiekunów prawnych, łącznie jest to prawie1000 osób. Szczepieniami planuje się objąć 125 dziewczynek z tego rocznika. Będą one wykonane zgodnie z obowiązującą procedurą (badania lekarskie, podanie dwóch lub trzech dawek szczepionki). W tym roku na realizację zadania przeznaczonych zostało 101 160,00 zł. Koszt zaszczepienia jednej dziewczynki, na który składa się koszt szczepionki (3 dawki) oraz koszt akcji promocyjno-edukacyjnej szacowany jest na poziomie ok. 810 zł.

Szczepienia odbywają się w terminach uzgodnionych z Przychodnią Mieszko w Świdnicy, po wcześniejszym umówieniu pod numerami telefonów 785-21-56-21 lub 74-856-87-87.

- Warunkiem skorzystania z darmowego szczepienia jest pisemna zgoda rodziców lub prawnych opiekunów. Zachęcam więc serdecznie Państwa do wzięcia udziału w prelekcjach dotyczących profilaktyki zakażeń wirusem HPV, które prowadzi wykwalifikowany personel medyczny – mówi Izabela Siekierzyńska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Szczepienie przeciwko HPV dziewcząt w wieku od 11 do 15 lat istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia u nich raka szyjki macicy. Na pełny cykl szczepienia składają się trzy podania szczepionki. Do tej pory, dzięki realizacji programu udało się w Świdnicy zaszczepić ponad 330 dziewczynek. Z zajęć edukacyjnych skorzystało około 1600 osób. Zakres poruszanej tematyki obejmuje m.in. podstawowe informacje o drogach przenoszenia się HPV, zmniejszeniu ryzyka zakażenia, możliwych powikłaniach zakażenia, profilaktyce, nowotworach związanych z HPV, jak również o korzyściach wynikających ze szczepień. Na ten cel miasto przeznaczyło 233 640 zł.

Rak szyjki macicy jest obecnie trzecim pod względem częstotliwości zachorowań nowotworem u kobiet na świecie. Ponad 85% nowych przypadków dotyczy kobiet zamieszkałych w krajach rozwijających się, z czego ponad 54 tysiące zarejestrowano w Europie w 2009 roku. Rak ten był wówczas na 5. miejscu pod względem liczby zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet w Europie. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na starym kontynencie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group