Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 961
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Szkoła dla rodziców i wychowawców

Środa, 6 lipca 2016, 8:47
Autor: red
Żarów: Szkoła dla rodziców i wychowawców
Fot. UM Żarów
Przez kilka tygodni mieszkańcy gminy Żarów mieli okazję pogłębiać swoją wiedzę w ważnej życiowej roli – roli rodziców. Żarowski Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował specjalne warsztaty doskonalące kompetencje wychowawcze rodziców "Szkoła dla rodziców i wychowawców".

Zajęcia odbyły się w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy i Ochrony Ofiar Przemocy na lata 2016-2021, gdzie jednym z założeń jest zmiana postaw, przekonań i zachowań mieszkańców gminy Żarów wobec zjawiska przemocy oraz promowanie wartości rodzinnych i wychowania bez przemocy.
- W okresie od 7 maja do 18 czerwca rodzice spotykali się, wytrwale realizując 40 godzin dydaktycznych programu. Wielu z nich zweryfikowało swoje postawy rodzicielskie, a także spojrzało na swoje dziecko z zupełnie innej perspektywy. Warsztaty dały rodzicom możliwość nauczenia się w jaki sposób zaspokajać potrzeby swojego dziecka, nie zapominając o własnych potrzebach. Nie chodzi o to, aby sto procent czasu i uwagi poświęcać dziecku, ale by znaleźć odpowiadające nam sposoby okazania tego, że zawsze bez względu na to, jak się zachowuje nasze dziecko, jest ono dla nas ważne i po prostu je kochamy - mówi Teresa Borowiec koordynatorka warsztatów z Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie.

Tuż po zrealizowanym programie rodzice mieli za zadanie wypełnić anonimowe ankiety, będące ewaluacją przeprowadzonych warsztatów. Tak odpowiadali na pytanie, co dał im udział w projekcie.
- Nowe spojrzenie na dziecko, otwarcie się na syna, jego uczucia i potrzeby kryjące się za jego zachowaniami. Wiedzę i narzędzia do budowania głębszej relacji z synem i więzi. (...) Radość, możliwość rozwoju i lepsze kontakty z innymi ludźmi. Uzyskałam wiedzę i świadomość, gdzie popełniłam błąd i wiem, jak ten problem rozwiązać. (...) Uświadomiły mi, jakie popełniłam błędy w wychowaniu dzieci. Dostałam odpowiedzi na wiele nurtujących mnie zagadnień. Lepiej poznałam siebie.

Uczestnicy, tuż po skończeniu warsztatów otrzymali certyfikaty oraz podziękowania od burmistrza Leszka Michalaka za zaangażowanie, wytrwałość oraz rozbudzoną chęć pogłębiania wiedzy w tak ważnej życiowej roli - roli rodzica.
- Serdeczne podziękowania kieruję do Teresy Borowiec za ogromne wsparcie, koordynację i sprawną organizację wszystkich etapów warsztatów oraz Artura Adamka za nieodpłatne udostępnienie sali podczas trwania tej wyjątkowej "szkoły" dla rodziców. Dziękuję także rodzicom za Waszą niezwykłą postawę, ale przede wszystkim za to, że w biegu życia udało się Wam zatrzymać po to, aby skorzystać z wiedzy, doświadczenia niezbędnego w procesie stawania się coraz doskonalszym rodzicem. W moim przekonaniu to wyraz pięknej miłości do swojego dziecka. Gratuluję i dziękuję za tak wiele pozytywnych informacji zwrotnych oraz ogromną dawkę Waszego optymizmu - dopowiada Anita Denes-Ziemkiewicz kierownik żarowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group