Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 549
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Szkoła z kluczem

Sobota, 28 października 2017, 17:24
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Szkoła z kluczem
Fot. UM Jaworzyna Śląska
W ramach projektu unijnego „Szkoła z kluczem” grupa uczniów klas gimnazjalnych z Jaworzyny Śląskiej spędziła dzień na warsztatach ekologicznych.

Zajęcia rozpoczęły się poligonem naukowym w terenie, na którym poznali różne rodzaje roślin i ziół. Uczniów zaskoczyło wiele nowych i ciekawych informacji o tych roślinach. Dowiedzieli się między innymi, że z żołędzi można zrobić kawę i mąkę, a z liści jabłoni czarną herbatę. Próbowaliśmy również wielu jadalnych roślin i kwiatów, np. dziką marchew, czarny bez, nasturcję, która przypomina smakiem rzeżuchę.

Druga część zajęć odbyła się w „Zielonym Laboratorium”. Z zebranych w terenie owoców i ziół uczniowie zaparzyli pyszną herbatkę. Następnie wykonali ekologiczne mydełka według własnych pomysłów i wzorów: sosnowe, lawendowe, cynamonowe, różane i szałwiowe. Warsztaty zakończyły się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Uczniowie wrócili bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia. Całość warsztatów prowadził p. Maciej, absolwent naszej szkoły, który wykazał się dużym profesjonalizmem i zaangażowaniem.

Kolejne zajęcia odbyły się w poniedziałek 23. października w stajni Namilikowo. Pasjonaci koni z naszej szkoły zwiedzili stajnie oraz uczyli się czyścić konie – szczotką włosianą i kopystką (do usuwania kamieni i brudu z kopyt).

Kiedy już konie były czyste i nakarmione, zapoznali się z budową konia. Dowiedzieli się gdzie jest kolano, nadgarstek, nadpęcie, ostroga, pęcina, kłoda, kasztany, rzep, słabizna, kłęb czy grzywka. Przeszli też szybką naukę dosiadania konia. Ostatnim punktem warsztatów był pokaz lonżowania i poruszania się konia. Podziękowania należą się właścicielom stajni oraz pani instruktor Bogusi za umożliwienie przeprowadzenia ciekawych i pasjonujących zajęć.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group